eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Przekazanie firmy a podatek VAT

Przekazanie firmy a podatek VAT

2007-07-26 13:03

Przekazanie własnego przedsiębiorstwa do spółki cywilnej podlega wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług i nie rodzi żadnych konsekwencji podatkowych. Nabywca zobowiązany jest jednak do dokonywania stosownych korekt podatku naliczonego, do których zobowiązany byłby również zbywca przedsiębiorstwa. Stanowisko takie zajął Urząd Skarbowy w Ostrołęce w postanowieniu z dnia 20.06.2007 r. nr 1415/POIII/443-9/07/AR.

Przeczytaj także: Aport nieruchomości przez osobę prywatną a VAT

Jakie wątpliwości wyjaśnił urząd skarbowy?

W skierowanym do organu podatkowego zapytaniu podatniczka wyjaśniła, że prowadzi przedsiębiorstwo, które jako całość zamierza przekazać do spółki cywilnej, którą planują zawiązać ze swoim mężem. Spółka ta przejmie wszystkie prawa i obowiązki obecnej firmy i będzie prowadziła działalność gospodarczą w tym samym zakresie co obecne przedsiębiorstwo na nazwisko podatniczki. Przekazanie nastąpi przed likwidacją działalności podatniczki i po zarejestrowaniu spółki jako podatnika podatku VAT. W związku z tym podatniczka wystąpiła z zapytaniem, czy przekazanie przedsiębiorstwa w wyżej opisany sposób będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT? W przedmiotowej sprawie urząd skarbowy zajął następujące stanowisko:

„(…)Analizując opisaną sprawę organ podatkowy stwierdza, że zgodnie z brzmieniem art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans. Ustawodawca w art. 6 pkt 1 ustawy wskazując, że jej przepisów nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa nie zdefiniował co należy rozumieć pod pojęciem „transakcji zbycia”.

W opinii tutejszego organu podatkowego pojęcie to należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu „dostawy towarów” w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. iż zbycie przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem tych czynności jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego (aportu). Przepisy ustawy o podatku VAT nie zawierają również definicji „przedsiębiorstwa”, zatem dla potrzeb przepisów ustaw podatkowych należy stosować definicję zawartą w art. 55 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny ( Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:
1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnienie części (nazwa przedsiębiorstwa),
2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości,
3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych,
4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne,
5. koncesje, licencje i zezwolenia,
6. patenty i inne prawa własności przemysłowej,
7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne,
8. tajemnice przedsiębiorstwa, księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Przeczytaj także: Aport a korekta podatku VAT Aport a korekta podatku VAT

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: