eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Taksówki: kiedy wybrać ryczałt w VAT?

Taksówki: kiedy wybrać ryczałt w VAT?

2007-07-30 12:44

Prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług taksówek osobowych może korzystać ze specjalnego opodatkowania w podatku VAT. Podobnie jednak jak inne rozwiązania z których mogą skorzystać podatnicy - metoda ta ma zarówno swoje plusy jak i minusy a co za tym idzie, nie dla wszystkich jest opłacalna.
Usługi taksówek osobowych zostały sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU pod numerem 60.22.11-00.00. Zgodnie z załącznikiem nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług, należy je opodatkować 7-proc. stawką podatku VAT.

W art. 114 ustawy o VAT ustawodawca przewidział jednak specjalny tryb rozliczania tego podatku przez taksówkarzy. Tzw. ryczałt VAT dla taksówkarzy podlega opodatkowaniu tych usług stawką 3-proc. zamiast 7 proc. W art. 114 ust. 1 jednak wyraźnie wskazano, że z tej preferencyjnej formy opodatkowania mogą skorzystać jedynie podatnicy świadczący usługi w zakresie taksówek osobowych sklasyfikowanych w PKWiU jako 60.22.11-00.00.

3-proc. zamiast 7-proc. – wydawać by się zatem mogło, iż skorzystanie z ryczałtu VAT w tym przypadku jest jak najbardziej opłacalne. Po bliższym przyjrzeniu się przepisom można dojść do sytuacji, iż rozwiązanie takie nie jest korzystne dla wszystkich. Dlaczego tak się dzieje?

Wybór 3-proc. ryczałtu VAT w zakresie opodatkowania usług taksówkami osobowymi podatnik zyskuje m.in. przywilej opodatkowania tych czynności niższą stawką VAT. Sporządza także uproszczoną deklarację w zakresie podatku od towarów i usług o symbolu VAT-12.

Wadą tego rozwiązania jest niestety brak prawa do odliczenia podatku naliczonego zawartego w cenie nabytych towarów i usług w związku z wykonywaniem czynności opodatkowanych. Metoda ta bowiem (podobnie jak ryczałt ewidencjonowany w podatku dochodowym) polega na tym, iż podatnik płaci podatek jedynie od uzyskanego obrotu, bez pomniejszania go o podatek zawarty kupowanych towarach i usługach.

W związku z powyższym podatnicy prowadzący działalność gospodarczą w zakresie usług taksówkami osobowymi sklasyfikowanymi w PKWiU jako 60.22.11-00.00 powinni przeliczyć, czy rozwiązanie takie jest dla nich opłacalne. Jak tego dokonać?

Odpowiedź na to pytanie jest stosunkowo prosta. Należy wziąć ewidencje sprzedaży i nabycia z ostatnich kilku miesięcy i dokonać obliczeń, ile podatku płacą przy rozliczaniu się na zasadach ogólnych, a ile zapłaciliby w przypadku wybrania ryczałtu w podatku VAT. Opłacalna dla nich jest ta metoda, przy zastosowaniu której zobowiązania podatkowe w podatku VAT będą mniejsze.

Z rozliczaniem podatku VAT w sposób zryczałtowany z całą pewnością powinni wstrzymać się podatnicy zamierzający nabyć bądź remontować środki trwałe. Są nimi głównie samochody osobowe służące do transportu. Pamiętać bowiem należy, iż w sytuacji, gdy rozliczają się na zasadach ogólnych – nabywając taki samochód przysługuje im prawo do odliczenia podatku VAT w wysokości 60 proc. jednak nie więcej niż 6 000 zł. Mogą ponadto odliczać podatek VAT od kupowanych części zamiennych, płynów czy olejów (z wyjątkiem tych, które służą do napędy samochodu – a więc paliw silnikowych). Przy wyborze ryczałtu w podatku VAT – prawo do odliczenia tego podatku nie będzie przysługiwać.

Wybór ryczałtu w podatku VAT jest decyzją na co najmniej 12 kolejnych miesięcy. Dopiero po tym okresie podatnicy będą mogli powrócić do rozliczania się z tego podatku na zasadach ogólnych.

Przykład

Podatnik uzyskał w miesiącu czerwcu 2007 r. obrót netto 3 000 zł z tytułu świadczonych usług taksówkowych.
Dokonał także zakupów opodatkowanych związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą w wysokości:
  • nabyte paliwo do samochodu osobowego: netto 890 zł, podatek VAT 195,80 zł – nie podlega odliczeniu w podatku VAT
  • pozostałe zakupy (świece do samochodu, płyny, części zamienne itp.): netto 500 zł, podatek VAT 110 zł – podlega odliczeniu w podatku VAT


Zobowiązanie podatkowe w przypadku opodatkowania na zasadach ogólnych:

3 000 zł x 7% = 210 zł
210 zł – 110 zł = 100 zł

Zobowiązanie podatkowe w przypadku ryczałtu VAT

3 000 zł x 3% = 90 zł

Podatnikowi zatem bardziej opłaca się wybrać ryczałt VAT

Do pobrania:

  • - Skrócona deklaracja dla podatku od towarów i usług w zakresie usług taksówek osobowych, opodatkowanych w formie ryczałtu

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.