eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Od dziś zwrot podatku PIT za 2006 r. z odsetkami

Od dziś zwrot podatku PIT za 2006 r. z odsetkami

2007-08-01 12:58

Wczoraj upłynął termin zwrotu podatku PIT wynikającego z zeznań rocznych za 2006 r. Ci, którzy złożyli bezbłędne zeznania roczne w ostatnim dniu ustawowego terminu oraz wykazali w nich podatek do zwrotu, lecz go jeszcze nie otrzymali, mogą liczyć na zwrot podatku wraz z należnymi odsetkami.

Przeczytaj także: Zaległości podatkowe i inne a zwrot podatku

Trzy miesiące – tyle czasu ma urząd skarbowy na zwrot nadpłaconego podatku, wykazanego w zeznaniu rocznym. Termin ten liczy się od dnia złożenia zeznania, pod warunkiem jednak, że nie zawiera ono błędów. Termin składania zeznań rocznych za 2006 r. upłynął z dniem 30 kwietnia 2007 r. Zatem ostatnie nadpłaty podatku powinny być zwrócone przez fiskusa do końca lipca 2007 r.

Spóźnione zwroty z odsetkami

Jeżeli urzędy skarbowe z własnej winy podatku tego nie zwróciły w terminie, wypłacą podatnikom dodatkowo odsetki za zwłokę. Wysokość tych odsetek jest równa wysokości odsetek za zwłokę pobieranych od zaległości podatkowych. Obecnie wynoszą one 12 proc. (od 28.06.2007 r.). Naliczane one są natomiast od dnia złożenia deklaracji podatkowej (która jest równoznaczna z datą powstania nadpłaty).

Kiedy zwrot w terminie dłuższym niż 3 miesiące bez odsetek?

Podatnicy powinni pamiętać, iż termin zwrotu liczy się od dnia złożenia bezbłędnej deklaracji podatkowej. Jeżeli zatem zeznanie za 2006 r. posiadało błędy, trzymiesięczny termin zaczyna biec od daty ich poprawienia (złożenia korekty).

Organ podatkowy może także z urzędu skorygować deklarację podatkową. Zgodnie bowiem z przepisami Ordynacji podatkowej, w razie stwierdzenia, że złożona przez podatnika deklaracja zawiera błędy rachunkowe lub inne oczywiste omyłki, organ podatkowy koryguję deklarację poprzez naniesienie stosownych poprawek czy uzupełnień. Warunkiem takiej korekty jednak jest, iż kwota zobowiązania podatkowego, nadpłaty, zwrotu podatku lub wysokości straty w wyniku tej korekty nie może przekroczyć 1 000 zł. Tak skorygowaną deklarację organ uwierzytelnia i doręcza podatnikowi, który w terminie 14 dni ma prawo wnieść sprzeciw do organu podatkowego. Jego brak równoznaczny jest akceptacją korekty, tym samym wywołuje ona takie same skutki prawne, jak gdyby została złożona przez podatnika. Termin zwrotu podatku liczy się tutaj z chwilą upłynięcia 14-dniowego terminu na wniesienie sprzeciwu przez podatnika.

Należy jednak pamiętać, iż zwrotowi nie podlegają nadpłaty, których wysokość nie przekracza wysokości kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym. Podlegają one z urzędu zaliczeniu na poczet zaległości podatkowych. Nie podlegają one tym samym oprocentowaniu, a jeżeli podatnik wystąpi o zwrot takiej nadpłaty – będzie musiał się po nią udać do kasy urzędu.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: