eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Tereny zielone wokół firmy: utrzymanie a koszty

Tereny zielone wokół firmy: utrzymanie a koszty

2007-08-08 11:22

Spółka jako właściciel posesji jest zobowiązana do dbania o teren, który jest w jej posiadaniu, a co za tym idzie urządzenie i utrzymanie zieleni na tym terenie nie są czynnościami skierowanymi na kreowanie wizerunku firmy lecz przede wszystkim mają na celu utrzymanie posesji w należytym porządku. Zatem wydatki poniesione na powyższe czynności można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Stanowisko takie zajęła Izba Skarbowa w Opolu w decyzji z dnia 14.06.2007 r. nr PDI/42181-0001/07/KMA uchylając postanowienie Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu nr PD/423-1/AK/07 z dnia 30.03.2007 r.

Przeczytaj także: Zagospodarowanie zieleni a koszty podatkowe

Jakie wątpliwości wyjaśniła izba skarbowa?

W skierowanym do organu podatkowego zapytaniu wyjaśniono, iż spółka zawarła umowę z firmą, która wykonuje usługi dotyczące nasadzania roślin, ich pielęgnacji, koszenia trawników, grabienia, sprzątania, nawadniania, nawożenia, wymiany nasadzeń i innych podobnych czynności wokół zakładów należących do spółki. Podstawowym obowiązkiem właściciela posesji jest bowiem jej utrzymanie w należytym porządku. W związku z powyższym spółka wystąpiła z zapytaniem, czy prace te mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, jeżeli są one niezbędne w celu należytego utrzymania posesji? W przedmiotowej sprawie izba skarbowa zajęła następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Ww. przepis stanowi, że kosztami uzyskania przychodów są zarówno koszty pozostające w bezpośrednim związku z uzyskanymi przychodami, jaki i koszty pozostające w związku pośrednim, jeżeli w racjonalny sposób można określić, że zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodu.

W omawianym przypadku należy stwierdzić, że koszty poniesione przez Spółkę na urządzenie i utrzymywanie terenów zielonych są kosztem uzyskania przychodów. Spółka jako właściciel posesji zobowiązana jest do dbania o teren, który jest w jej posiadaniu (w tym wypadku jest to teren wokół Jej zakładów). Nasadzanie kwiatów, ich pielęgnacja, koszenie trawników, grabienie, sprzątanie, nawadnianie, nawożenie, wymiana nasadzeń i inne tego typu czynności nie są działaniami skierowanymi na kreowanie wizerunku firmy poprzez okazałość i wystawność – mimo, że bez wątpienia na wizerunek ten wpływają - lecz przede wszystkim mają na celu utrzymanie posesji w należytym porządku. Wydatków związanych z wynajęciem firmy wykonującej powyższe czynności, nie można zatem zakwalifikować jako kosztów reprezentacji, nawet jeśli efektem ww. działań będzie upiększenie firmy.

A zatem wydatki poniesione na urządzenie i utrzymanie terenów zielonych należących do Jednostki stanowią koszty uzyskania przychodów bieżącej działalności Spółki, a ponieważ ich związek z uzyskanym przychodem ma charakter pośredni- stanowią koszty uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia (zaksięgowania).(…)”


Pełną treść postanowienia/decyzji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: