eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Podatnik VAT UE a bezpośredni zwrot podatku

Podatnik VAT UE a bezpośredni zwrot podatku

2007-08-22 11:50

Podatnicy opodatkowani podatkiem VAT, którzy wykazali nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym, mogą wystąpić o jej zwrot na rachunek bankowy. Zwrot powinien zostać dokonany w terminach określonych w ustawie o VAT. O zwrot taki mogą występować także podatnicy zajmujący się handlem wewnątrzwspólnotowym. Ustawodawca nałożył na nich jednak dodatkowe ograniczenie w przypadku zwrotów podatku w pierwszym roku prowadzenia działalności gospodarczej.

Przeczytaj także: Podatnik VAT UE: termin zwrotu podatku

Art. 97 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług wskazuje, iż w przypadku podatników rozpoczynających wykonywanie czynności opodatkowanych oraz podatników, którzy rozpoczęli wykonywanie tych czynności w okresie krótszym niż 12 miesięcy przed złożeniem zawiadomienia naczelnikowi urzędu skarbowego w zakresie dokonywania wewnątrzwspólnotowej dostawy lub wewnątrzwspólnotowego nabycia oraz którzy zostali zarejestrowani jako podatnicy VAT UE, termin zwrotu podatku VAT wydłuża się do 180 dni. Zgodnie z art. 97 ust. 7 powyższego nie stosuje się, jeżeli podatnik złoży w urzędzie skarbowym kaucję gwarancyjną, zabezpieczenie majątkowe lub gwarancje bankowe na kwotę 250.000 zł.

Przypomnijmy, iż zgodnie z art. 87 ustawy o VAT zwrot podatku następuje na rachunek bankowy podatnika w terminie 60 dni licząc od dnia złożenia deklaracji podatkowej w wysokości nie przekraczającej wartości podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług zaliczanych przez podatnika do środków trwałych powiększonej o 22 proc. obrotu podatnika opodatkowanego stawkami niższymi niż stawka podstawowa (wlicza się tutaj także stawkę w wysokości zero proc. m.in. w zakresie wewnątrzwspólnotowej dostawy). Nadwyżka ponad tę wartość podlega zwrotowi w terminie 180 dni.

Zatem z powyższych przepisów wynika, iż ustawodawca wydłużył termin zwrotu podatku VAT w przypadku podatników rozpoczynających działalność w zakresie handlu wewnątrzwspólnotowego.

Analizując przepis art. 97 ustawy o VAT, w celu udzielenia odpowiedzi na pytanie, kiedy podatnikom trudniącym się handlem wewnątrzwspólnotowym będzie przysługiwał zwrot podatku w terminie 60 dni, należy dokonać rozbicia na dwie daty: datę rozpoczęcia wykonywania czynności opodatkowanych (rejestracja w zakresie VAT) oraz datę rozpoczęcia wykonywania czynności wewnątrzwspólntowych (a więc zarejestrowania się jako podatnik VAT UE). Dlaczego takie rozbicie?

Otóż art. 97 ust. 5 ustawy o VAT wskazuje, iż zwrot podatku VAT wydłuża się do 180 dni jeżeli podatnik zarejestrował się jako podmiot zajmujący się handlem wewnątrzwspólnotowym, przy czym działalność gospodarczą prowadzi przez okres krótszy niż 12 miesięcy. Po upływie tego terminu, przysługuje mu prawo to zwrotu podatku VAT w ciągu 60 dni.

Jeżeli zatem podatnik otworzy działalność gospodarczą w zakresie obrotu krajowego, będzie składał deklaracje podatkowe i rozliczał podatki a następnie po pewnym czasie rozszerzy działalność gospodarczą o handel wewnątrzwspólnotowy a co za tym idzie zarejestruje się jako podatnik VAT UE, 12-miesięczny termin w zakresie wydłużenia zwrotu podatku VAT do 180 dni liczy się od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej.

Przedstawmy to na przykładzie.
Podatnik we wrześniu 2006 r. otworzył działalność gospodarczą i zarejestrował się jako czynny podatnik VAT. W miesiącu kwietniu 2007 r. zarejestrował się jako podatnik VAT UE i rozpoczął handel wewnątrzwspólnotowy. Ponieważ była to jedynie dostawa towarów, podatnik zaczął wykazywać nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym. Zatem zwrot podatku VAT w terminie 180 dni będzie miał zastosowanie w okresie kwiecień – sierpień 2007 r. Po tym okresie bowiem upływa rok, odkąd podatnik rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej i zarejestrował się jako podatnik VAT.

Dodajmy także, iż odliczenia podatku VAT można dokonać w miesiącu otrzymania faktury lub w miesiącu następnym. Zatem w celu otrzymania zwrotu podatku w terminie 60 dni w powyższym przypadku warto faktury otrzymane w sierpniu wykazać w rejestrach oraz deklaracji VAT za miesiąc wrzesień.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: