eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Dofinansowanie dla nauczyciela a zwolnienie w PIT

Dofinansowanie dla nauczyciela a zwolnienie w PIT

2007-08-27 13:01

Dofinansowanie wypłacone nauczycielowi na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego wolne jest od podatku dochodowego od osób fizycznych. Stanowisko takie zajął Urząd Skarbowy w Tomaszowie Mazowieckim w postanowieniu z dnia 24.07.2007 r. nr U.S.I/3.415-23/2007.

Przeczytaj także: Kluby sportowe: zwrot kosztów dojazdu trenerów i zawodników w PIT

Jakie wątpliwości wyjaśnił urząd skarbowy?

W skierowanym do organu podatkowego zapytaniu wyjaśniono, iż nauczycielka przedłożyła do urzędu gminy fakturę za dokształcanie w celu otrzymania dofinansowania. Dofinansowanie takie zostało przyznane, przy czym wyjaśniono iż zgodnie z przepisami ustawy Karta Nauczyciela, budżet gminy wyodrębnia środki finansowe na dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli, m.in. na dopłaty do czesnego, zwrot kosztów przejazdów, doradztwo metodyczne oraz szkolenie nauczycieli i kadry kierowniczej szkół i placówek oświatowych. W związku z powyższym wystąpiono z zapytaniem czy wypłacony zwrot do przedstawionej faktury korzysta ze zwolnienia w podatku dochodowym od osób fizycznych? W przedmiotowej sprawie urząd skarbowy zajął następujące stanowisko:

„(…) zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy z dnia z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) wolne od podatku dochodowego są wartości świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika, z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymywanych za czas urlopu szkoleniowego oraz czas zwolnień z części dnia pracy przysługujących pracownikom podejmującym naukę w szkołach lub podnoszącym kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych.

Odrębnymi przepisami, które regulują zasady finansowania dokształcania i doskonalenia zawodowego nauczycieli, jest ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2003 r. Nr 118, poz. 1112 ze zm.)

Na podstawie art. 70a ust. 1 powołanej ustawy, w budżetach organów prowadzących szkoły wyodrębnia się środki na dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli w wysokości 1% planowanych środków przeznaczonych na wynagrodzenie osobowe nauczycieli.

Szczegółowe zasady i tryb dystrybucji wydzielonych w myśl powyższego przepisu środków na dofinasowanie dokształcania i doskonalenia zawodowego nauczycieli reguluje rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie sposobu podziału środków na wspieranie doskonalenia zawodowego nauczycieli pomiędzy budżety poszczególnych wojewodów, form doskonalenia zawodowego dofinansowanych ze środków wyodrębnionych w budżetach organów prowadzących szkoły, wojewodów, ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania oraz szczegółowych kryteriów i trybu przyznawania tych środków (Dz. U. Nr 46, poz. 430).

Zgodnie z § 2 ust. 2 pkt 1-2 powyższego rozporządzenia ze środków na doskonalenie zawodowe nauczycieli, przyznanych na podstawie art. 70a ust. 1 powyższej ustawy, dofinansowuje się w części lub w całości:
  • opłaty za kształcenie pobieranie przez szkoły wyższe i zakłady kształcenia nauczycieli,
  • opłaty za kursy kwalifikacyjne i doskonalające, seminaria oraz inne formy doskonalenia zawodowego dla nauczycieli skierowanych przez dyrektora szkoły lub placówki.

W świetle cytowanych przepisów wartość świadczeń przyznanych na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego nauczycieli jest wolna od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.(…)”


Pełną treść postanowienia/decyzji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: