eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Deklaracja podatkowa: odroczenie terminu złożenia

Deklaracja podatkowa: odroczenie terminu złożenia

2007-08-30 13:16

Jednym z podstawowych obowiązków podatników jest terminowe składanie deklaracji podatkowych. Niewywiązanie się z niego skutkuje wymierzeniem grzywny z kodeksu karnego skarbowego. W niektórych sytuacjach podatnik może jednak wystąpić o odroczenie terminu złożenia deklaracji. Regulacje w tym zakresie znalazły się w Ordynacji podatkowej.

Przeczytaj także: Odroczenie terminu płatności podatku

Zgodnie z art. 48 ustawy Ordynacja podatkowa - organ podatkowy na wniosek podatnika, w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym może odraczać terminy przewidziane w przepisach prawa podatkowego (z pewnymi wyjątkami).

Jak wynika z powyższego przepisu – odroczenie terminu musi być uzasadnione ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym, a dokonywane jest na wniosek podatnika. Odroczenie takie ma także charakter uznaniowy, tzn. że organ podatkowy nie ma obowiązku przychylić się do wniosku podatnika. W taki musi być złożony przed upływem danego terminu.

W dniu doręczenia wniosku o odroczenie terminu następuje wszczęcie postępowania w tej sprawie. To, jakie informacje wiosek taki powinien zawierać, zostało określone w art. 168 Ordynacji podatkowej. Wskazuje on, że podanie (żądanie, wyjaśnienie, odwołanie, zażalenie, ponaglenie, wniosek) powinno zawierać co najmniej treść żądania, wskazanie osoby, od której pochodzi, oraz jej adresu (miejsca zamieszkania lub pobytu, siedziby albo miejsca prowadzenia działalności), a także czynić zadość innym wymogom ustalonym w przepisach szczególnych. Ważne jest aby podatnik wskazał przyczyny, ze względu na które występuje o odroczenie terminu. Powinien w takim wniosku przedstawić te informacje, które uniemożliwiają mu wywiązanie się ze swoich obowiązków w określonych w przepisach podatkowych terminach.

W jakiej formie złożyć wniosek?

Przepisy art. 168 Ordynacji podatkowej wskazują, iż podania mogą być wnoszone na piśmie, telegraficznie lub za pomocą dalekopisu, telefaksu, środków komunikacji elektronicznej albo za pomocą formularza umieszczonego na stronie internetowej właściwego organu podatkowego lub jednostki informatycznej obsługi administracji podatkowej, umożliwiającego wprowadzenie danych do systemu teleinformatycznego tego organu lub jednostki, a także ustnie do protokołu.

Podanie wniesione pisemnie albo ustnie do protokółu powinno być podpisane przez wnoszącego, a protokół ponadto przez pracownika, który go sporządził. Jeżeli podanie wnosi osoba, która nie może lub nie umie złożyć podpisu, podanie lub protokół podpisuje za nią inna osoba przez nią upoważniona, czyniąc o tym wzmiankę obok podpisu. Ponadto jeżeli wnoszący podanie zażąda od organu podatkowego potwierdzenie wniesienia podania, ten musi to uczynić.

Nie tylko deklaracje

Ordynacja podatkowa pod pojęciem deklaracji rozumie także zeznania, wykazy oraz informacje, do których składania obowiązani są, na podstawie przepisów prawa podatkowego, podatnicy, płatnicy i inkasenci. Zatem do organu podatkowego można występować także o przedłużenie terminu złożenia np. zeznania rocznego.

Nie zawsze będzie kara

Niezłożenie w terminie deklaracji podatkowej jest wykroczeniem skarbowym zagrożonym grzywną. Istnieje od tej zasady jednak pewien wyjątek. Otóż zgodnie z art. 16 kodeksu karnego skarbowego, nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu. Zawiadomienie takie musi zostać złożone pisemnie lub ustnie do protokołu. Zawiadomienie takie jest jednak bezskuteczne, jeżeli zostało złożone:
  • w czasie, kiedy organ ścigania miał już wyraźnie udokumentowaną wiadomość o popełnieniu przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego;
  • po rozpoczęciu przez organ ścigania czynności służbowej, w szczególności przeszukania, czynności sprawdzającej lub kontroli zmierzającej do ujawnienia przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego, chyba że czynność ta nie dostarczyła podstaw do wszczęcia postępowania o ten czyn zabroniony.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: