eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiRachunkowość › Środek trwały kupiony przez dwa podmioty: ewidencja

Środek trwały kupiony przez dwa podmioty: ewidencja

2007-09-01 12:12

Przeanalizujmy następujący przykład: zgodnie z zawartą umową dwa podmioty zakupiły wspólnie środek trwały. Z uwagi na sposób pokrycia ceny zakupu urządzenia strony ustaliły, że wysokość udziału we współwłasności urządzenia będzie wynosiła: 75% podmiot pierwszy i 25% podmiot drugi. Każda ze stron ma prawo do korzystania z urządzenia na równych zasadach. W przypadku sprzedania kwota z tego tytułu podlega podziałowi proporcjonalnie (25% i 75%). Kto i jak powinien w takiej sytuacji dokonywać amortyzacji środka trwałego?

Przeczytaj także: Sądy bronią amortyzacji w spółkach nieruchomościowych

Środki trwałe podlegające amortyzacji to nie tylko te, które stanowią tylko własność podatnika, ale również te będące we współwłasności (art. 16a ust. 1 updop).

Zgodnie z powyższym, do ewidencji środków trwałych wprowadzacie tę maszynę w wartości początkowej ustalonej w takiej proporcji, w jakiej pozostaje udział danego podatnika we własności danego środka trwałego, tj. w powyższym przypadku jako wartość początkową podatnicy wprowadzają 25% i 75% wartości całej maszyny.

Od ustalonej wartości początkowej dokonują odpisów amortyzacyjnych na ogólnie przyjętych zasadach (art. 16f-16k updop) - według przyjętej stawki dla danego środka trwałego jako całości.

„Poradnik Finansowo-Księgowy” podpowiada, jak zyskać 100% pewności, że właściwie interpretuje się przepisy, poprawnie rozlicza finanse firmy, bezbłędnie prowadzi ewidencję księgową.

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: