eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Zakupy sfinansowane z dotacji a odliczenie VAT

Zakupy sfinansowane z dotacji a odliczenie VAT

2007-09-04 13:01

Przedsiębiorcy coraz częściej starają się o otrzymanie różnych dotacji w celu zwiększenia zatrudnienia, powiększania produkcji i innych. Zakupy sfinansowane z takiej dotacji nie mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów. Czy tym samym VAT od takich zakupów nie może być odliczony?

Przeczytaj także: Odliczenie VAT od zakupów a dotacja

Zgodnie z ogólną zasadą zawartą w art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy ustawodawca wskazał jednak, że obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Art. 88 ust. 3 wskazuje natomiast, że ograniczenie o którym mowa wyżej nie dotyczy m.in.:
  • wydatków związanych z nabyciem towarów i usług zaliczanych przez podatnika do środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji oraz z nabyciem gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów;
  • wydatków związanych z nabyciem towarów i usług zaliczanych u podatnika do środków trwałych niepodlegających amortyzacji, zgodnie z przepisami o podatku dochodowym, jeżeli fakt ten pozostaje w ścisłym związku ze zwolnieniem od tego podatku.

Analizując powyższe przepisy dochodzimy do wniosku, iż podstawowym warunkiem w zakresie odliczenia podatku VAT od dokonanych zakupów jest ich wykorzystywanie do wykonywania czynności opodatkowanych. Jeżeli zakupiony towar lub usługa jest wykorzystywany w wykonywaniu czynności zwolnionych – odliczenie podatku VAT nie przysługuje.

Ustawodawca zawarł także dodatkowe ograniczenie wskazane w art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy. Należy jednak zwrócić uwagę na wyłączenia z tego ograniczenia, a mianowicie, że obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku należnego przysługuje w sytuacji, gdy nabyte przez podatnika towary i usługi nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym, ale brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego, a także nie ma ono zastosowanie do środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych (art. 88 ust. 3 ustawy).

Zatem jeżeli mamy do czynienia z bezpośrednim zwolnieniem w podatku dochodowym, to mimo braku zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów dokonanych zakupów – podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących te zakupy. Ważne jest jednak, aby były one wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

Należy więc stwierdzić, że podatek naliczony od zakupu towarów i usług sfinansowanych z dotacji, mimo braku możliwości zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym, może być odliczony w podatku VAT pod warunkiem, że te towary i usługi będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Powyższe znajduje także potwierdzenie w interpretacjach urzędów i izb skarbowych (np. postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Rzeszowie z dnia 08.09.2007 r. nr IIUS-II-443/81/2006, postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Starogardzie Gdańskim z dnia 31.05.2006 r. nr PP-443/3449/20/06 czy decyzja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku-Białej z dnia 23.02.2006 r. nr PPB1-443/1518/2005). W kwestii tej wypowiadał się także Europejski Trybunał Sprawiedliwości. W wyroku z dnia 06 października 2005 r. w sprawie C-204/03 stwierdził on uchybienie zobowiązań Państwa Członkowskiego przez Hiszpanię, która wprowadziła ograniczenie prawa do odliczenia podatku VAT z tytułu otrzymanych subwencji. W wyroku tym ETS stwierdził, że brak jest wpływu otrzymanych subwencji na odliczenia podatku VAT przez podatnika, który wykonuje wyłącznie czynności opodatkowane.

oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: