eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Ulga rehabilitacyjna a zakup bielizny

Ulga rehabilitacyjna a zakup bielizny

2007-09-13 12:49

Podatnik, który posiada odpowiednie zaświadczenie od specjalisty o niepełnosprawności ma prawo odliczyć w ramach ulgi na rehabilitację wydatki poniesione na zakup specjalistycznej bielizny oraz wydawnictw o chorobie i sposobach leczenia. Stanowisko takie zajął Urząd Skarbowy Łódź-Polesie w postanowieniu z dnia 06.08.2007 r. nr IB/415-30/07/BK.

Przeczytaj także: Rower rehabilitacyjny odliczysz w rocznym zeznaniu podatkowym

Jakie wątpliwości wyjaśnił urząd skarbowy?

W skierowanym do organu podatkowego zapytaniu podatniczka wyjaśniła, że posiada schorzenie powodujące ograniczenie funkcji organizmu kwalifikujące się do znacznego stopnia niepełnosprawności. W związku z tym musiała nabyć specjalistyczne zawieszenie do protez. Podatniczka wystąpiła zatem z zapytaniem, czy zakup tego zawieszenie ma prawo odliczyć w ramach ulgi na rehabilitację oraz czy w ramach tej ulgi może odliczyć także wydatki ponoszone na zakup wydawnictw o chorobie i sposobach leczenia? W przedmiotowej sprawie urząd skarbowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) (dalej: updof) podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 29-30c oraz art. 30e, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1, 2, 4, 4a-4e, ust. 6 lub art. 24b ust. 1 i 2 lub art. 25, po odliczeniu kwot wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu sa osoby niepełnosprawne.

Za w/w wymienione wydatki zgodnie z art. 26 ust. 7a pkt 3 i 4 uważa się wydatki poniesione na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego oraz wydatki na zakup wydawnictw i materiałów (pomocy) szkoleniowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności.

W myśl art. 26 ust. 7d warunkiem odliczenia wydatków, o których mowa w ust. 7a w/w ustawy jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek:
  1. orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, lub
  2. decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną, albo
  3. orzeczenia o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów.

Z Pani wniosku wynika, iż jest Pani osobą niepełnosprawną z orzeczonym znacznym stopniem niepełnosprawności do 22.05.2008r.

Kolejnym warunkiem skorzystania z możliwości odliczenia od dochodu w/w wydatków jest posiadanie dokumentów stwierdzających ich poniesienie oraz brak sfinansowania (dofinansowania) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, PFRON lub ze środków NFZ, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek postaci (art. 26 ust. 7b i 7c updof).

 

1 2

następna

oprac. : Ministerstwo Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: