eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Użytkowanie wieczyste: korekta faktury VAT

Użytkowanie wieczyste: korekta faktury VAT

2007-10-02 13:11

Korekty faktur otrzymane w 2007 r., które dokumentują opłaty za użytkowanie wieczyste z lat ubiegłych, powinny być ujęte w rejestrze zakupów VAT zgodnie z datą ich otrzymania. Tym samym nie ma konieczności naliczania odsetek za zwłokę z tytułu zaniżenia podatku należnego. Stanowisko takie zajął Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Górna w postanowieniu z dnia 27.08.2007 r. nr III/443-19/07/MC.

Przeczytaj także: Faktura korygująca zaliczkę a zmniejszenie podatku VAT

Jakie wątpliwości wyjaśnił urząd skarbowy?

W skierowanym do organu podatkowego zapytaniu wyjaśniono, że w prowadzonej działalności gospodarczej spółka wykorzystuje grunty nabyte w drodze użytkowania wieczystego i z tego tytułu w latach 2005 i 2006 ponosiła opłaty roczne zawierające podatek VAT obliczony według podstawowej stawki, czyli 22 proc. W związku z uchwałą Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 8 stycznia 2007 r. (w której stwierdzono, że opłaty te nie podlegają podatkowi VAT) spółka otrzymała faktury korygujące zmniejszające podatek naliczony. W związku z powyższym wystąpiono z zapytaniem, w jakiej deklaracji podatkowej należy rozliczyć powyższe faktury oraz czy odliczenie podatku VAT dokonane w latach 2005 i 2006 z tytułu użytkowania wieczystego powoduje konieczność naliczenia odsetek za zwłokę z tytułu obniżenia podatku podlegającego wpłacie do urzędu? W przedmiotowej sprawie urząd skarbowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Przepisy art. 106 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) stanowią, że podatnicy VAT są obowiązani wystawić fakturę dokumentującą dostawę towarów lub świadczenie usług.

W przepisach § 16 ust. 1 i § 17 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 ze zm.) określone zostały przypadki, w których sprzedawca może wystawić fakturę korygującą.

W myśl § 17 ust. 1 rozporządzenia „Fakturę korygującą wystawia się (...) w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury.” Zgodnie z § 17 ust. 4 pkt 2) wyżej wymienionego rozporządzenia „Nabywca otrzymujący fakturę korygującą jest obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za miesiąc, w którym fakturę otrzymał (...).”.

Z powyższego wynika zatem, że korekty faktur otrzymane w 2007r. powinny być ujęte w rejestrze zakupów VAT zgodnie z datą ich otrzymania, a to oznacza, że nie ma konieczności naliczania odsetek za zwłokę z tytułu zaniżenia podatku należnego. (…)”


Pełną treść postanowienia/decyzji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: