eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Usługi transportowe a podatek VAT

Usługi transportowe a podatek VAT

2007-10-10 11:25

Rozpatrzmy następujący przykład: Przedsiębiorca prowadzi firmę transportową i świadczy usługi transportowe dla jednej firmy. Na koniec miesiąca, na podstawie wystawionej specyfikacji przez zleceniodawcę, wystawia fakturę VAT z datą wystawienia i sprzedaży na ostatni dzień roboczy danego miesiąca. W jaki sposób należy ją zaksięgować w ewidencji VAT, tzn. na który miesiąc (wystawienia czy zapłaty)?
Odpowiedź: Obowiązek podatkowy w przypadku usług transportowych powstaje, co do zasady, w momencie otrzymania zapłaty i jako zasadę podatnik może przyjąć ujmowanie faktur w miesiącu dokonania zapłaty.

Moment powstania obowiązku podatkowego, jak i termin wystawienia faktury, w przypadku świadczenia usług transportowych zostały określone w ustawie z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535, dalej: ustawa o VAT) i rozporządzeniu Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 95, poz. 798, dalej: rmff) w szczególny sposób.

Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30. dnia, licząc od dnia wykonania usług transportu osób i ładunków kolejami, taborem samochodowym, statkami pełnomorskimi, środkami transportu żeglugi śródlądowej i przybrzeżnej, promami, samolotami i śmigłowcami.

Oznacza to, że obowiązek podatkowy w przypadku usług transportowych powstaje, co do zasady, w momencie otrzymania zapłaty (i jako zasadę można przyjąć ujmowanie faktur w miesiącu dokonania zapłaty), jeżeli jednak zapłatę otrzymano później niż 30. dnia licząc od dnia wykonania usługi - obowiązek podatkowy powstanie właśnie 30. dnia licząc od dnia wykonania usługi.

Zatem dla ujęcia w księgach istotny jest przede wszystkim moment otrzymania zapłaty za usługę i moment wykonania usługi.

W przypadku tych usług fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego, ale faktura taka nie może być wystawiona wcześniej niż 30. dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego.

Na podstawie tych danych należy ustalić, kiedy powstał obowiązek podatkowy w VAT i wykazać sprzedaż w rejestrze VAT za miesiąc powstania obowiązku podatkowego. Po każdorazowym ustaleniu obowiązku podatkowego będzie wiadomo, w jakim przedziale czasowym powinna zostać wystawiona faktura.

Czas na wystawienie faktury jest przypadku usług transportowych dosyć elastyczny (od 30. dnia przed dniem powstania obowiązku podatkowego do dnia powstania obowiązku podatkowego), dlatego zapewne w większości przypadków wystawienia faktury ostatniego dnia roboczego miesiąca okaże się prawidłowe.

Podstawa prawna:
  • art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535),
  • § 15 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 95, poz. 798).„Portal FK” to serwis umożliwiający indywidualne konsultowanie swoich wątpliwości w zakresie podatków dochodowych, VAT, rachunkowości i ZUS. Możesz zadać pytanie z danej dziedziny.

oprac. : Portal FK

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.