eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Podatki skomplikowane ale życzliwi urzędnicy

Podatki skomplikowane ale życzliwi urzędnicy

2007-10-13 06:42

Przeczytaj także: Bariery podatkowe dla przedsiębiorczości


Podatki uproszczone i ujednolicone

Przedsiębiorcy zdecydowanie preferują system podatkowy z niskimi stawkami, za to bez żadnych ulg i zwolnień. Nie są jednak zgodni, jakie kwestie podatkowe powinny być ujęte w pakietach ułatwiających prowadzenie działalności gospodarczej. Najczęściej wskazują ujednolicenie przepisów dotyczących podatków dochodowych oraz przepisów podatkowych z rachunkowymi, uproszczenie stawek, zwiększenie klarowności przepisów podatkowych, uproszczenia dotyczące kwalifikacji podatkowej w podatku dochodowym, zwiększenie jednolitości interpretacji prawa podatkowego.

Uprościć, ale jak?

Nieznaczna większość przedsiębiorców rozlicza się z fiskusem przy użyciu firmy zewnętrznej. Wymogi administracyjne związane z podatkami zajmują przedsiębiorcom najczęściej kilka dni w miesiącu i w przypadku przeszło połowy ankietowanych jest w nie zaangażowanych 1-2 osoby, choć w skrajnych przypadkach w tych czynnościach uczestniczy więcej niż 5 osób. Choć forma elektronicznych rozliczeń z fiskusem zyskała sporo zwolenników, to jednak wciąż znacznie częściej przedsiębiorcy korzystają z formularzy papierowych. Przeważająca część ankietowanych przychyla się do stwierdzenia, że procedury administracyjne związane z raportowaniem podatkowym są skomplikowane, jednak nie ma wśród nich zgodności co do metody uproszczenia tych zasad. Najczęściej propozycje dotyczą ujednolicenia regulacji, wprowadzenia nowych rozwiązań teleinformatycznych (e-formularze, centralne systemy informacji podatkowej), zmniejszenie zakresu ewidencji. Wśród najbardziej pożądanych sposobów reformy przedsiębiorcy wskazują rozliczanie w pełni elektroniczne oraz rozliczanie raz na rok, a w dalszej kolejności skonsolidowanie różnych należności podatkowych w ramach jednego formularza i uproszczenie systemu podatkowego.

„Ankietowani przedsiębiorcy mają różne preferencje co do ułatwień, albowiem każda grupa przedsiębiorców ma swoje problemy. Dla podatników dużych podstawowa kwestia to różnice w podejściu bilansowym i podatkowym, czy konieczność prowadzenia podwójnej ewidencji, dla małych podatników – potrzebny jest kompleksowy program pomocy z zakresu procedur podatkowych i kontaktów z aparatem skarbowym, dla obydwu grup znaczące koszty generują regulacje z zakresu rozliczania VAT, w szczególności w zakresie obowiązków związanych z wystawianiem faktur, korekt oraz prawem do odliczenia podatku naliczonego”

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: