eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Samochód osobowy: instalacja gazowa a odliczenie VAT

Samochód osobowy: instalacja gazowa a odliczenie VAT

2007-10-18 11:40

Ustawa o podatku od towarów i usług nakłada pewne ograniczenia w zakresie odliczenia tego podatku przy nabyciu i użytkowaniu samochodu osobowego do prowadzenia działalności gospodarczej. Czy ograniczenia te dotyczą także zamontowania instalacji gazowej w samochodzie?

Przeczytaj także: Samochód osobowy w firmie: instalacja gazowa

Stosowne przepisy odnośnie ograniczeń co do odliczenia podatku VAT od dokonywanych zakupów w powyższym zakresie znalazły się w m.in. art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług.

W artykule tym zostało zdefiniowane pojęcie samochodu osobowego i innego pojazdu samochodowego, w zakresie do których przysługuje podatnikom ograniczone prawo do odliczenia podatku VAT.

Przypomnijmy, iż w art. 86 ust. 3 ustawy wskazano, że w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60 % kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 6.000 zł.

W art. 86 ust. 4 ustawy zostały wskazane pojazdy, których wyżej podany przepis nie dotyczy. I tak przepisów ust. 3 nie stosuje się do:
  1. pojazdów samochodowych mających jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą, klasyfikowanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van
  2. pojazdów samochodowych mających więcej niż jeden rząd siedzeń, które oddzielone są od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą i u których długość części przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona po podłodze od najdalej wysuniętego punktu podłogi pozwalającego postawić pionową ścianę lub trwałą przegrodę pomiędzy podłogą a sufitem do tylnej krawędzi podłogi, przekracza 50 proc. długości pojazdu; dla obliczenia proporcji, o której mowa w zdaniu poprzednim, długość pojazdu stanowi odległość pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a tylną krawędzią podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona w linii poziomej wzdłuż pojazdu pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a punktem wyprowadzonym w pionie od tylnej krawędzi podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków
  3. pojazdów samochodowych, które mają otwartą część przeznaczoną do przewozu ładunków
  4. pojazdów samochodowych, które posiadają kabinę kierowcy i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu
  5. pojazdów samochodowych będących pojazdami specjalnymi w rozumieniu przepisów prawa o ruchu drogowym o przeznaczeniach wymienionych w załączniku nr 9 do ustawy o VAT
  6. pojazdów samochodowych konstrukcyjnie przeznaczonych do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą - jeżeli z dokumentów wydanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym wynika takie przeznaczenie
  7. przypadków, gdy przedmiotem działalności podatnika jest:
    • odprzedaż tych samochodów (pojazdów) lub
    • oddanie w odpłatne używanie tych samochodów (pojazdów) na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze, i te samochody (pojazdy) są przez podatnika przeznaczone wyłącznie do wykorzystania na te cele przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy.

Interesująca nas kwestia z kolei znajduje się w art. 86 ust. 7a ustawy. W przepisie tym wskazano, że wyżej wymienione przepisy stosuje się odpowiednio do nabytych lub importowanych części składowych zużytych do wytworzenia przez podatnika samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych, jeżeli te samochody i pojazdy zostały zaliczone przez tego podatnika do środków trwałych w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.

Jak zatem podano wyżej – ograniczenie w zakresie odliczenia podatku VAT ma zastosowanie jedynie do części składowych zużytych do wytworzenia takiego samochodu. Zakupienie w późniejszym czasie oraz zamontowanie instalacji gazowej do samochodu z całą pewnością nie jest jego częścią składową nabytą do wytworzenia tego pojazdu. Uznać tym samym należy, iż podatnikowi przysługuje pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego od takiego zakupu (pod warunkiem, że samochód ten jest wykorzystywany jedynie do czynności opodatkowanych). Oczywiste jest także, że podatnikowi nie będzie przysługiwało prawo do odliczania podatku naliczonego z faktur dokumentujących nabycie gazu do napędu tego samochodu (co zostało zawarte w art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT).

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: