eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Roboty budowlane: trzeba zastosować dwie stawki VAT

Roboty budowlane: trzeba zastosować dwie stawki VAT

2007-10-29 12:56

Jeżeli roboty budowlano-montażowe dotyczą infrastruktury, która towarzyszy zarówno budownictwu mieszkaniowemu, jak i pozostałemu budownictwu - należy wydzielić tę część, która związana jest z budownictwem mieszkaniowym i opodatkować 7-proc. stawką podatku VAT, a część pozostałą stawką podstawową. Podziału takiego należy dokonać na podstawie dokumentacji projektowej i kosztorysowej. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 17.10.2007 r. nr ILPP1/443-200/07-2/KG.

Przeczytaj także: Budowa budynku wielorodzinnego a stawka VAT

Jakie wątpliwości wyjaśnił Dyrektor Izby Skarbowej?

W skierowanym do organu podatkowego zapytaniu wyjaśniono, że gmina zamierza zbudować kotłownie oraz kanalizację deszczową, które będą służyły zarówno lokalom mieszkalnym, lokalom usługowym i obiektom użyteczności publicznej. Mają także zostać wybudowane parkingi oraz wyremontowane klatki schodowe. W związku z tym wystąpiono z zapytaniem, jaką stawką podatku VAT winny być opodatkowane powyższe roboty? W przedmiotowej sprawie Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.), podstawowa stawka podatku VAT wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Oprócz stawki podstawowej, na wybrane grupy produktów i usług, ustawodawca przewidział trzy stawki obniżone: 7%, 3% i 0%.

Stosownie do art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy o VAT, w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się obniżoną do 7% stawkę podatku w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w cytowanym wyżej przepisie, to w myśl art. 146 ust. 2 roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego, gdzie „obiekty budownictwa mieszkaniowego”, stosownie do art. 2 pkt 12 ustawy o VAT, to: budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych:
- 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne,
- 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe,
- ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Budynki mieszkalne wg PKOB, to obiekty budowlane, których co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej jest wykorzystywana do celów mieszkalnych, natomiast w przypadkach gdy proporcja powierzchni wykorzystywanej na cele mieszkalne jest mniejsza, budynek klasyfikowany jest jako niemieszkalny (rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych - Dz. U. z 1999 r. Nr 112, poz. 1316).

 

1 2

następna

oprac. : Ministerstwo Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: