eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Ulga podatkowa na dzieci: odliczy samotny rodzic

Ulga podatkowa na dzieci: odliczy samotny rodzic

2007-10-29 13:03

W rozliczeniach rocznych za rok 2007 po raz pierwszy podatnicy będą mogli skorzystać z prorodzinnej ulgi podatkowej. Ustawa wskazuje, że z ulgi tej mogą skorzystać rodzice, którzy rozliczają się z podatku dochodowego od osób fizycznych wg progresywnej skali podatkowej. Czy dotyczy to także rodziców samotnie wychowujących dzieci?
Znowelizowany art. 27f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje, iż od obliczonego podatku dochodowego zgodnie z art. 27 pomniejszonego o składki na ubezpieczenie zdrowotne, podatnik ma prawo odliczyć rocznie kwotę w wysokości iloczynu wychowywanych dzieci i dwukrotności kwoty zmniejszającej podatek określonej w pierwszym przedziale skali podatkowej, jeżeli w danym roku podatkowym wychowywał własne lub przysposobione dzieci. Jest to tzw. ulga prorodzinna lub ulga na wychowywanie dzieci, której wysokość w poszczególnych latach 2007 – 2009 wynosi:
  • w roku 2007: 1 145,08 zł na każde dziecko (kwota zmniejszająca podatek w pierwszym progu podatkowym to 572,54 zł)
  • w roku 2008: 1 173,70 zł na każde dziecko (kwota zmniejszająca podatek w pierwszym progu podatkowym to 586,85 zł),
  • w roku 2009: 1 112,04 zł na każde dziecko (kwota zmniejszająca podatek w pierwszym progu podatkowym to 556,02 zł; w roku tym także zaczną obowiązywać dwie stawki podatku, tj. 18 proc. i 32 proc.)

Jak wskazano wyżej, art. 27f ustawy wskazuje, iż z ulgi tej mogą skorzystać jedynie podatnicy rozliczający się z podatku dochodowego na zasadach określonych w art. 27 ustawy. Artykuł ten natomiast wskazuje, że podatek ten liczy się wg progresywnej skali podatkowej. Zatem ustawa zawiera bardzo ważne ograniczenie w zakresie skorzystania z ulgi prorodzinnej. Nie przysługuje ona bowiem osobom rozliczającym się z podatku dochodowego w sposób zryczałtowany lub wg 19-proc. podatku liniowego.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych przewiduje również kilka sposobów rozliczania swoich dochodów, z których mogą skorzystać poszczególne grupy podatników. Otóż możliwe jest rozliczenie swoich dochodów w sposób indywidualny, wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko.

Ostatni z podanych pozwala na obliczenie podatku w podwójnej wysokości od połowy osiągniętych dochodów. Preferencja ta pozwala m.in. na podwójnym odliczeniu kwoty zmniejszającej podatek w pierwszym progu podatkowym oraz „utrudnia” przejście do wyższego progu podatkowego (czyli 30 proc. lub 40 proc.), gdyż podstawa opodatkowania stanowi połowę dochodów uzyskanych przez takiego podatnika. Czy jednak osoba taka może skorzystać z ulgi na wychowywanie dzieci?

Art. 27f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zawiera tylko dwa ograniczenia w zakresie skorzystania z tej ulgi – mianowicie podatnik musi się rozliczać z podatku dochodowego na zasadach ogólnych wg progresywnej skali podatkowej oraz musi w danym roku posiadać własne lub przysposobione dzieci, o których mowa w art. 6 ust. 4 ustawy. Nie ma zatem przeciwwskazań, aby podatnik rozliczający się w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci nie mógł jednocześnie skorzystać z ulgi na wychowywanie dzieci. Pamiętać jednak należy, że ulga prorodzinna jest ulgą w podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem można z niej skorzystać jedynie do wysokości wpłaconego wcześniej (osobiście lub za pośrednictwem innych płatników) podatku.

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Najnowsze w serwisie

Kodeksy

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Na skróty

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.