eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Premie pieniężne: nie rabat a usługa w VAT?

Premie pieniężne: nie rabat a usługa w VAT?

2007-10-30 11:51

Jeżeli premia pieniężna nie może być powiązana z konkretną dostawą lub dostawami - nie może być traktowana jako rabat. Stanowi ona natomiast rodzaj wynagrodzenia dla nabywcy za świadczone na rzecz dostawcy usługi i jest opodatkowana podatkiem VAT na zasadach ogólnych. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 22.10.2007 r. nr ILPP1/443-125/07-2/IN.

Przeczytaj także: Premia pieniężna to z reguły rabat w podatku VAT

Jakie wątpliwości wyjaśnił Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu?

Podatnik w skierowanym do organu podatkowego zapytaniu wyjaśnił, że sprzedaje towary znajdujące się w ofercie handlowej i w tym celu zawiera ze swoimi klientami umowy handlowe, w których określone są warunki współpracy. Umowy te wskazują m.in., że podatnik jest zobowiązany do przekazania na rzecz klientów premii pieniężnych warunkowych, liczonych od zrealizowanego obrotu netto towarami podatnika w okresie obowiązywania tych umów. Jedynym warunkiem koniecznym do spełnienia w celu uzyskania takiej premii jest zakup od podatnika określonej ilości towarów o określonej wartości. Na wysokość oraz przyznanie takich premii nie mają wpływu jakiekolwiek inne czynniki, w tym świadczenie na rzecz podatnika dodatkowych usług. W związku z powyższym podatnik wystąpił z zapytaniem, czy otrzymanie przez kontrahentów takich premii pieniężnych stanowi świadczenie usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług? W przedmiotowej sprawie dyrektor izby skarbowej zajął następujące stanowisko:

„(...) Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, w myśl art. 7 ust.1 cyt. ustawy rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:
• przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
• zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
• świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Zgodnie natomiast z art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i ust. 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży pomniejszona o kwotę należnego podatku. Na podstawie art. 29 ust. 4 ustawy obrót zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, a także kwot wynikających z dokonanych korekt faktur. W przypadku wystąpienia rabatów zastosowanie ma przepis § 16 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 ze zm.), zgodnie z którym gdy po wystawieniu faktury udzielono rabatów określonych w art. 29 ust. 4 ustawy, podatnik udzielający rabatu wystawia fakturę korygującą.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: