eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Opłata skarbowa a koszty uzyskania przychodu

Opłata skarbowa a koszty uzyskania przychodu

2007-11-09 12:50

Podatnicy prowadząc działalność gospodarczą ponoszą bardzo często wydatki na opłatę skarbową, która jest konieczna w celu załatwienia określonych spraw urzędowych. Jej wysokość jest różna w zależności od danej czynności. Czy opłata taka stanowi koszt uzyskania przychodu?

Przeczytaj także: Opłata skarbowa jako koszty uzyskania przychodu

Zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej, opłacie tej podlegają: czynności urzędowe dokonywane na podstawie zgłoszenia lub na wniosek, wydanie zaświadczenia na wniosek, wydanie zezwolenia (pozwolenia, koncesji), złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpisu, wypisu lub kopii w sprawie z zakresu administracji publicznej lub w postępowaniu sądowym. Opłacie podlega także dokonanie czynności urzędowej, wydanie zaświadczenia oraz zezwolenia (pozwolenia) przez podmiot inny niż organ administracji rządowej i samorządowej, w związku z wykonywaniem zadań z zakresu administracji publicznej, a także złożenie w takim podmiocie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpisu, wypisu lub kopii.

Wysokość tej opłaty uzależniona jest od rodzaju czynności podlegającej opłacie skarbowej. To, jaka czynność podlega opłacie oraz w jakiej wysokości, zostało określone w załączniku do ustawy. Jej wysokość wacha się od kilku, kilkunastu złotych (np. dokument stwierdzający udzielenie pełnomocnictwa lub prokury oraz jego odpis, wypis lub kopia – 17 zł) do nawet kilkunastu tysięcy złotych (np. dokonanie wpisu do rejestru działalności regulowanej podmiotu wykonującego działalność w zakresie wyrobu alkoholu etylowego – 11 610 zł).

Jak wskazuje stosowne rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 września 2007 r. w sprawie zapłaty opłaty skarbowej, opłatę skarbową można regulować w formie gotówkowej lub bezgotówkowej. Dodatkowo ustawa z dnia 13 czerwca 2007 r. o zmianie ustawy o opłacie skarbowej zezwala także do końca 2008 r. na regulowanie tej opłaty znakami opłaty skarbowej nabytymi i niewykorzystanymi przed dniem 1 stycznia 2007 r. Możliwe jest również częściowe regulowanie opłaty skarbowej przy wykorzystaniu znaków opłaty skarbowej oraz w formie gotówkowej lub bezgotówkowej.

Kiedy opłata jest kosztem?

Katalog czynności podlegających opłacie skarbowej jest dosyć długi. Jak wskazano wyżej – różna jest także wysokość tej opłaty w zależności od danej czynności. Czy zatem przedsiębiorca, który ponosi taką opłatę w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, może ją zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu w podatku dochodowym?

Zgodnie z ogólną zasadą zawartą w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. W katalogu wyłączeń z kosztów podatkowych, określonym w art. 23 nie znalazła się informacja wskazująca na to, iż opłata skarbowa nie może być uznana za koszt uzyskania przychodów. Tym samym jeżeli opłata taka została poniesiona w celu osiągnięcia przychodu, jego zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów – może zostać zaliczona do kosztów podatkowych.

Jaki dowód księgowy?

Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów w § 14 wskazuje, że opłata skarbowa uregulowana znakami opłaty skarbowej może być udokumentowana dowodem wewnętrznym, który powinien zawierać datę i podpis osoby, która bezpośrednio dokonała wydatku, przedmiot operacji oraz wysokość poniesionego kosztu. W przypadku wpłaty gotówkowej w kasie urzędu, dowodem takim będzie dokument wystawiony przez organ pobierający opłatę z adnotacją o uiszczeniu takiej opłaty oraz jej wysokości. Z kolei w przypadku uiszczenia opłaty w sposób bezgotówkowy, potwierdzeniem takim będzie dowód przelewu opłaty na stosowny rachunek bankowy urzędu gminy lub miasta. Dowodem takim będzie także dowód zapłaty (np. w sytuacji, gdy czynność podlegająca opłacie nie kończy się wydaniem dokumentu).

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: