eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Przekształcenie spółki a podatek liniowy

Przekształcenie spółki a podatek liniowy

2007-11-13 09:57

Wspólnicy przekształcający spółkę z o.o. w spółkę jawną w trakcie roku mają prawo skorzystać z opodatkowania nowej spółki 19-proc. podatkiem liniowym (o ile nie zachodzą inne przesłanki uniemożliwiające powyższe). Tak stwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 31.10.2007 r. nr ILPB1/415-44/07-2/AP.

Przeczytaj także: Spółka jawna: usługi od firmy wspólnika w kosztach podatkowych

Jakie wątpliwości wyjaśnił dyrektor izby skarbowej?

W zapytaniu wyjaśniono i przedmiotem działalności spółki z o.o. jest handel hurtowy i detaliczny materiałami budowlanymi. Planowane jest jej przekształcenie w spółkę jawną, której wspólnikami byliby dotychczasowy jedyny wspólnik spółki z o.o. oraz jego małżonka. Z chwilą przekształcenia majątek spółki z o.o. stanie się majątkiem spółki jawnej. Ta ostatnia będzie prowadziła działalność tożsamą do spółki z o.o. co do rodzaju i rozmiarów. W związku z powyższym wystąpiono z zapytaniem, czy wspólnicy nowo powstałej spółki jawnej mogą skorzystać z opodatkowania podatkiem dochodowym wg 19-proc. stawki liniowej przy założeniu, że przed rozpoczęciem działalności lub osiągnięciem pierwszego przychodu złożą stosowne oświadczenie w urzędzie skarbowym? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe.

Powyższe zastrzeżenie, zawarte w art. 8 ust 1a ww. ustawy, stanowi, że przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, lub działów specjalnych produkcji rolnej, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 4, osiąganych przez podatników opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30c, nie łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.

Należy w tym miejscu zaznaczyć, że przychody osoby fizycznej – wspólnika spółki niebędącej osobą prawną – zaliczane są do źródła przychodów wskazanego w art. 10 ust.1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. pozarolniczej działalności gospodarczej.

Treść art. 9a ust. 2 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych określa, iż podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

 

1 2

następna

oprac. : Ministerstwo Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: