eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Otrzymane odszkodowanie za remont to nie przychód

Otrzymane odszkodowanie za remont to nie przychód

2007-11-26 07:32

Jeżeli koszty naprawy powypadkowego autobusu nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, także zwrócone odszkodowanie nie będzie stanowiło przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 14.11.2007 r. nr ITPB3/423-51/07/AT.

Przeczytaj także: Odwołanie pracownika z urlopu: zwrot kosztów a przychód

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

W zapytaniu wyjaśniono, iż w wyniku kolizji drogowej uległ uszkodzeniu autobus wnioskodawcy, który nie był objęty dobrowolnym ubezpieczeniem AC. Kolizja została spowodowana przez kierującego innym pojazdem. Autobus został naprawiony w warsztacie. Ten wystawił fakturę VAT na wnioskodawcę, który za nią zapłacił. Wnioskodawca zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych nie ujął tej faktury w kosztach podatkowych. Następnie ubezpieczyciel sprawcy wypadku wypłacił odszkodowanie wnioskodawcy. W związku z powyższym wystosowano zapytanie, czy tak uzyskany przychód będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z dyspozycją art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Gramatyczna wykładnia tego przepisu prowadzi do wniosku, że wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami, w tym służą zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów.

Stosownie do postanowień art. 16 ust. 1 pkt 50 cyt. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów: strat powstałych w wyniku utraty lub likwidacji samochodów oraz kosztów ich remontów powypadkowych, jeżeli samochody nie były objęte ubezpieczeniem dobrowolnym.

Natomiast w myśl art. 12 ust. 4 pkt 6a ww. ustawy do przychodów nie zalicza się: zwróconych innych wydatków nie zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów.

Zatem, wobec faktu, iż koszty naprawy opisanego we wniosku autobusu stosownie do postanowień cyt. art. 16 ust. 1 pkt 50 nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów Zakładu, to tym samym zwrócone odszkodowanie (niezależnie czy bezpośrednio na rzecz Jednostki czy też na konto warsztatu naprawczego) wypełnia dyspozycję powołanego art. 12 ust. 4 pkt 6a i nie zalicza się do przychodów podatkowych Wnioskodawcy.(…)


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: