eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Roczna korekta VAT a przychody i koszty podatkowe

Roczna korekta VAT a przychody i koszty podatkowe

2007-11-28 12:08

Jeżeli przedsiębiorca prowadzi działalność mieszaną (tj. opodatkowaną jak i zwolnioną z VAT), od zakupionych środków trwałych w niej wykorzystywanych może odliczyć jedynie część podatku naliczonego wynikającego z obliczonej proporcji. Mało tego, w zależności od ich rodzaju i wartości, musi dokonywać rocznej korekty w ciągu następnych lat. Korekta ta ma wpływ na wysokość przychodów i kosztów w podatku dochodowym.

Przeczytaj także: Roczna korekta VAT a podatek dochodowy

Dla potrzeb podatku od towarów i usług mamy do czynienia z następującymi rodzajami korekt (art. 91 ust. 2 ustawy o VAT):
  • w przypadku środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, których wartość początkowa nie przekracza 15 000 zł – korekta jednorazowa
  • w przypadku towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym, są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji a także gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały zaliczone do środków trwałych nabywcy, których wartość początkowa jest równa lub przekracza 15 000 zł – korekta dokonywana jest w ciągu 5 kolejnych lat (w każdym roku 1/5 wartości podatku naliczonego), a w przypadku nieruchomości – w ciągu 10 kolejnych lat (w każdym roku 1/10 podatku naliczonego)

Jak łatwo zauważyć, korekta może polegać na zwiększeniu wartości podatku naliczonego podlegającego odliczeniu lub na zmniejszeniu.

Zgodnie natomiast z art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. c) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz art. 23 ust. 2 pkt 43 lit. c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztem uzyskania przychodów jest kwota podatku od towarów i usług, nieuwzględniona w wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji lub dotycząca innych rzeczy lub praw niebędących środkami trwałymi lub wartościami niematerialnymi i prawnymi podlegającymi tej amortyzacji – w tej części, w jakiej dokonano korekty powodującej zmniejszenie podatku odliczonego zgodnie z art. 91 ustawy o VAT.

Analogicznie w art. 12 ust. 1 pkt 4g ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz art. 14 ust. 1 pkt 7f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że za przychód z działalności gospodarczej uznaje się kwotę podatku od towarów i usług nieuwzględnioną w wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji lub dotyczącą innych rzeczy lub praw niebędących środkami trwałymi lub wartościami niematerialnymi i prawnymi podlegającymi amortyzacji – w tej części, w jakiej dokonano korekty powodującej zwiększenie podatku odliczonego zgodnie z art. 91 ustawy o VAT.

Z powyższych przepisów ustaw o podatkach dochodowych należy wyciągnąć dwie podstawowe informacje:
  1. roczna korekta podatku VAT naliczonego od środków trwałych wpływa na wysokość przychodów i kosztów podatkowych
  2. roczna korekta podatku VAT naliczonego od środków trwałych nie powiększa ani nie zmniejsza wartości początkowej tych środków trwałych, a jest bezpośrednio zaliczana do przychodów lub kosztów podatkowych

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: