eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Leasing samochodu: zerwanie umowy a koszty

Leasing samochodu: zerwanie umowy a koszty

2007-11-28 12:04

Ponoszone przez podatnika raty leasingowe stanowią jego koszty uzyskania przychodów. Sytuacji tej nie zmienia także zaistniałe później zdarzenie wcześniejszego rozwiązania umowy leasingu. Tym samym podatnik nie musi dokonywać korekty kosztów poniesionych z tytułu opłat leasingowych. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 21.11.2007 r. nr ILPB3/423-80/07-2/MC.

Przeczytaj także: Leasing samochodu: opłata wstępna a koszty podatkowe

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

W zapytaniu podatnik – spółka wyjaśniła, że zawarła umowę leasingu operacyjnego, której przedmiotem jest samochód ciężarowy. Opłaty leasingowe zostały rozłożone na 34 raty. Raty te są zaliczane przez spółkę do kosztów podatkowych. Niestety w trakcie używania samochodu okazało się, że nie spełnia on swej roli, tzn. posiada zbyt małą ładowność, co utrudnia wykonywanie czynności przewozu towaru. W związku z tym spółka zamierza zakończyć umowę leasingu jeszcze przed upływem 40 proc. normatywnego okresu amortyzacji i zdać samochód do firmy leasingowej, a następnie zawrzeć z tą firmą nową umowę leasingową na samochód ciężarowy o większej ładowności. W związku z powyższym spółka zadała pytanie, czy zapłacone przez nią raty leasingowe przed rozwiązaniem umowy nadal będą stanowić koszty uzyskania przychodów? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) W myśl art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Podatnik ma możliwość odliczenia od przychodów kosztów ich uzyskania, pod tym jednak warunkiem, że mają one związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma, bądź też może mieć wpływ na wielkość osiąganych przychodów lub służyć zachowaniu albo zabezpieczeniu źródła przychodów. Warunkiem zaliczenia poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów jest również to, aby dany wydatek nie był zawarty w katalogu wydatków wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, których nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Art. 17b ust. 1 ww. ustawy stanowi, iż opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowią przychód finansującego i odpowiednio koszt uzyskania przychodów korzystającego, z zastrzeżeniem ust. 2, jeżeli umowa ta spełnia następujące warunki:
1. została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo została zawarta na okres co najmniej 10 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości, oraz
2. suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.

Jak wynika z powyższego, jeżeli zawarto umowę leasingu spełniającą wymienione wyżej warunki, to ponoszone na jej podstawie opłaty stanowią przychód finansującego i odpowiednio koszt uzyskania przychodów korzystającego. W celu prawidłowego zaliczenia wydatków związanych z przedmiotem leasingu do kosztów uzyskania przychodów, oprócz spełnienia warunków umowy, należy mieć na uwadze generalną zasadę kwalifikowania wydatków do kosztów uzyskania przychodów, o której mowa w cytowanym wyżej art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Analizując art. 16 ust. 1 ww. ustawy stanowiący katalog wydatków nie uznawanych za koszty uzyskania przychodów, nie znaleziono w nim rat leasingowych zapłaconych z tytułu korzystania z przedmiotu leasingu w trakcie obowiązywania podatkowej umowy leasingu operacyjnego, gdy następuje jej wcześniejsze rozwiązanie.

Zatem opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez Spółkę w okresie umowy z tytułu używania samochodu ciężarowego, będącego przedmiotem tej umowy, stanowią koszt uzyskania przychodów Spółki. Sytuacji tej nie zmieni zaistniałe później zdarzenie wcześniejszego rozwiązania umowy leasingu. Wydatki poniesione przez Spółkę jako leasingobiorcę w okresie, w którym używała przedmiotu leasingu, były dokonane w celu uzyskania przychodów i nie podlegają wyłączeniu na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - w związku z czym spełniają przesłanki przewidziane w art. 15 ust. 1 tejże ustawy i nadal stanowić będą koszt uzyskania przychodów. Z powyższego wynika, że Spółka nie będzie musiała dokonywać korekty kosztów poniesionych z tytułu opłat leasingowych, pod warunkiem ich pozostawania w związku przyczynowym z uzyskiwanymi przychodami.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: