eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Budowa domu letniskowego a 7-proc. VAT

Budowa domu letniskowego a 7-proc. VAT

2007-11-30 13:15

Roboty budowlano-montażowe dotyczące budowy domu letniskowego sklasyfikowanego jako PKOB 111, który będzie służył stałemu zamieszkaniu, należy opodatkować 7-proc. stawką podatku VAT. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 23.11.2007 r. nr ITPP1/443-222/07.

Przeczytaj także: Budowa budynku wielorodzinnego a stawka VAT

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

W zapytaniu podatniczka wyjaśniła, iż posiada działkę letniskową, na której ma być posadowiony drewniany dom letniskowy na stałe związany z gruntem z ogrzewaniem kominkowym. Dom ten pozwala na zamieszkanie przez cały rok i tak tez będzie wykorzystywany. Będzie także sklasyfikowany jako PKOB 111. W związku z tym podatniczka zadała pytanie, jaką stawkę podatku VAT powinien zastosować wykonawca przy wystawianiu faktury VAT za roboty budowlano montażowe wykonane przy budowie tego domu? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a, b ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) obniżoną do wysokości 7% stawkę podatku VAT stosuje się do dnia 31.12.2007 r. w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą oraz do dostawy obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych. Z kolei z treści zawartej w art. 2 pkt 12 ww. ustawy wynika, że obiektami budownictwa mieszkaniowego są budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie z klasyfikacją metodyczną zawartą w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30.12.1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (Dz. U. z 1999 r. Nr 112, poz. 1316 ze zm.) w skład ugrupowania 1110 - budynki mieszkalne jednorodzinne wchodzą m.in. samodzielne budynki takie jak: pawilony, wille, domki wypoczynkowe, leśniczówki, domy mieszkalne w gospodarstwach rolnych, rezydencje wiejskie, domy letnie itp.

Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, że dom letniskowy, który zamierza Pani nabyć posiada klasyfikację PKOB 111 i będzie służył stałemu zamieszkaniu co powoduje, że należy on do grupy obiektów o których mowa w art. 2 pkt 12. Istotne znaczenie dla opodatkowania obiektów budowlanych ma klasyfikacja PKOB i przeznaczenie budynku do stałego zamieszkania, a nie rodzaj działki na której będzie dany obiekt posadowiony. Ponadto należy zauważyć, że wykonanie identycznego domu przeznaczonego do całorocznego zamieszkania zostało przez tego samego wykonawcę opodatkowane stawką 7%. Zatem roboty budowlano-montażowe dotyczące wykonania przedmiotowego domu korzystają ze stawki obniżonej, o której mowa w art. 146 ust.1 pkt 2, a więc będą opodatkowane stawką 7%.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: