eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Zwrot VAT w budownictwie: dwa niezależne limity

Zwrot VAT w budownictwie: dwa niezależne limity

2007-11-30 13:25

O zwrot części podatku VAT w budownictwie mieszkaniowym mogą starać się osoby prywatne, które remontują, budują lub dokonują nadbudowy budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego. Zwrot ten przysługuje do pewnego limitu. Ostatnia nowelizacja ustawy zakłada, że zostaje ona przedłużona bezterminowo, a limit będzie odnawiany co pięć lat. Pamiętać jednak należy, iż ustawa ta zakłada dwa niezależne limity. Podatnicy, którzy wykorzystali jeden z nich, mogą skorzystać z tego drugiego.

Przeczytaj także: Zwrot VAT w budownictwie - jakie wydatki?

Ustawa z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym wskazuje, iż w zakresie zwrotu podatnikom części podatku VAT zawartego w cenie nabytych materiałów budowlanych obowiązują dwa podstawowe limity:
  • limit dla inwestycji wymagającej pozwolenia na budowę
  • limit dla inwestycji niewymagającej pozwolenia na budowę.

Zgodnie bowiem z zasadami określonymi w art. 3 ust. 5 tej ustawy limity są równe 12,295 proc. wartości stanowiącej iloczyn:
  • 70 m2 powierzchni użytkowej i ceny 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, przyjmowanej na potrzeby obliczenia premii gwarancyjnej od wkładów oszczędnościowych na książeczkach mieszkaniowych, ostatnio ogłoszonej przed kwartałem złożenia wniosku o dokonanie zwrotu, w przypadku inwestycji związanych z wydatkami, które wymagają pozwolenia na budowę
  • 30 m2 powierzchni użytkowej i ceny 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, przyjmowanej na potrzeby obliczenia premii gwarancyjnej od wkładów oszczędnościowych na książeczkach mieszkaniowych, ostatnio ogłoszonej przed kwartałem złożenia wniosku o dokonanie zwrotu, w przypadku inwestycji związanych z wydatkami, które nie wymagają pozwolenia na budowę.

Powyższe limity są mniejsze dla osób, które wydatki te w latach 2004 - 2005 odliczyły także w ulgach mieszkaniowych zawartych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Są one równe 9,959 proc. wskazanych wyżej iloczynów.

Ustawa ma zastosowanie do wydatków powstałych od dnia 01 maja 2004 r., czyli daty, kiedy stawka VAT na materiały budowlane zmieniła się z 7 na 22 proc. (przystąpienie Polski do Unii Europejskiej oraz wejście w życie nowej ustawy o VAT regulującej te stawki). Zgodnie z najnowszą nowelizacją, ustawa ta będzie obowiązywać bezterminowo, a limity będą określane na pięć lat licząc od dnia.

Wyżej wskazane limity są od siebie niezależne. Oznacza to, iż osoba, która np. wykorzysta limit wydatków wymagających pozwolenia na budowę, a zamierza wykonywać jeszcze prace, które nie wymagają takiego pozwolenia, ma do wykorzystania także drugi limit i odwrotnie.

Przypomnijmy, iż odzyskać można 68,18 proc. podatku VAT wynikającego z faktur dokumentujących zakup materiałów budowlanych lub 55,23 proc. tego podatku (jeżeli wydatki te były odliczane także w ulgach mieszkaniowych w latach 2004-2005).

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: