eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Spółdzielcze prawo do lokalu: sprzedaż a PCC

Spółdzielcze prawo do lokalu: sprzedaż a PCC

2007-12-10 13:09

Zwolnień w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych nie stosuje się w przypadku umowy sprzedaży, której przedmiotem jest spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Stawka podatku wynosi tutaj 2 proc. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 27.11.2007 r. nr ILPB2/415-81/07-2/AJ.

Przeczytaj także: Sankcyjna stawka podatku PCC bez odsetek za zwłokę

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

W skierowanym do organu podatkowego zapytaniu wyjaśniono, że spółka z o.o. w 1998 r. nabyła spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego. Od zawartej umowy została pobrana opłata skarbowa. W 2006 r. została przez sąd ogłoszona upadłość spółki, a w 2007 r. sąd dokonał zmiany osoby syndyka. W czerwcu 2007 r. sędzia-komisarz zezwolił syndykowi na sprzedaż tego prawa do lokalu użytkowego, co nastąpi w drodze zorganizowanego przetargu. W związku z powyższym zadano pytanie, czy sprzedaż tego prawa podlega zwolnieniu z podatku VAT i czy powinna być opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…)Zgodnie z przepisem art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 09.09.2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tj. Dz. U. z 2007 r. nr 68 poz. 450) podatkowi temu podlegają m.in. umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Zgodnie z art. 2 pkt 4 ww. ustawy nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem:
-umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
- umowy spółki i jej zmiany,
- umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

W interpretacji nr ILPP1/443-154/07-3/MK z dnia 19.11.2007r. Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów poinformował Wnioskodawcę, iż w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Natomiast zgodnie z art. 7 ust. 1 ww. ustawy przez dostawę towarów o której mowa w art. 5 ust.1 pkt 1 ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego. Tak skonstruowana norma prawna zrównała dla celów podatkowych spółdzielcze prawo do lokalu z prawem do rozporządzenia lokalem jak właściciel. Tym samym przeniesienie ww. prawa do lokalu w drodze sprzedaży należy traktować również jak dostawę towarów. Jednakże na podstawie art. 43 ust.1 pkt 2 w związku z art. 43 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy dostawa spółdzielczego prawa do przedmiotowego lokalu użytkowego korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

W niniejszej sprawie nie można dokonać wyłączenia z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, zgodnie z art. 2 ust. 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, bowiem w powołanym przepisie zaznaczono, iż zwolnienie od podatku nie dotyczy m.in. umowy sprzedaży, których przedmiotem jest spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.

W art. 7 ust. 1 pkt. 1 a) ww. ustawy określono stawki podatku od czynności cywilnoprawnych od umowy sprzedaży: nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym. Stawka ta wynosi 2%.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: