eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › PIT-11 za świadczenia z ZFŚS wystawia pracodawca

PIT-11 za świadczenia z ZFŚS wystawia pracodawca

2007-12-21 13:11

Podmiotem właściwym do poboru zaliczek na podatek dochodowy oraz sporządzania i przekazywania informacji PIT-11 dla świadczeniobiorców z ZFŚS jest zakład pracy, z którym łączy pracownika stosunek pracy. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 14.12.2007 r. nr ILPB2/415-152/07-4/AJ.

Przeczytaj także: Elektroniczny PIT-11 dla pracownika?

W zapytaniu wnioskodawca (administrator Funduszu Świadczeń Socjalnych), który jest także dyrektorem przedszkola wskazał, że posiada umowę o wspólnej działalności socjalnej podpisaną przez dyrektorów 18 placówek. Dyrektorzy umowy przekazują na wspólne konto socjalne odpisy podstawowe na ogólną działalność. Komisja socjalna powołana przez strony umowy przyznaje świadczenia socjalne pracownikom stron umowy zgodnie z przepisami i wspólnym regulaminem. Pracownicy placówek składają wnioski o przyznanie świadczeń z powyższego funduszu do swoich dyrektorów, którzy po ich akceptacji przekazują je komisji socjalnej. Ta ostatnia przyznaje świadczenie. Wnioskodawca wyjaśnił również, że nie posiada osobowości prawnej, REGON ani NIP. W związku z powyższym zadano pytanie, czy podatek dochodowy od takich świadczeń odprowadza do urzędu skarbowego placówka, w której pracownik otrzymujący świadczenie jest zatrudniony (a co za tym idzie sporządza także informację PIT-11) czy też Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zasady tworzenia przez pracodawców zakładowego funduszu świadczeń socjalnych oraz zasady gospodarowania środkami tego funduszu określa ustawa z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335 ze zm.).

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ww. ustawy pracodawcy mogą prowadzić wspólną działalność socjalną na warunkach określonych w umowie, która zgodnie z ust. 3 tego przepisu określa w szczególności przedmiot wspólnej działalności, zasady jej prowadzenia, sposób rozliczeń oraz tryb wypowiedzenia i rozwiązania umowy. Umowa może także określać warunki odstąpienia od jej stosowania oraz odpowiedzialność stron z tego tytułu. Środki funduszu winny być gromadzone na odrębnym rachunku bankowym, co wynika z art. 12 cytowanej ustawy.

W przedmiotowej sprawie Wnioskodawca - administrator funduszu prowadzi wspólną działalność socjalną wraz z innymi placówkami określonymi w umowie w sprawie prowadzenia wspólnej działalności socjalnej, zawartej w dniu 01.03.2007r. w Poznaniu, zgodnie z wyżej powołanymi przepisami ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.

Z regulacji zawartej w przepisie art. 31 ustawy z dnia z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz.176) wynika, że osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, zwane dalej „zakładami pracy”, są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy, a w spółdzielniach pracy – wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej. Ponadto, zgodnie z art. 39 ust. 1 ustawy , w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w art. 31, art. 33 i art. 35, w przypadku gdy nie dokonują rocznego obliczenia podatku, są obowiązani przekazać podatnikowi i urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatnika, o którym mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych - imienne informacje sporządzone według ustalonego wzoru, z zastrzeżeniem ust. 5. Informację, o której mowa w zdaniu pierwszym, sporządza się również w przypadku dokonywania wypłaty świadczeń określonych w art. 21 ust. 1 pkt 46 i 74.

Z przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że osoby, którym dokonuje on wypłaty świadczeń o charakterze socjalnym, są zatrudnione przez dyrektorów poszczególnych placówek - strony umowy. Wnioskodawca nie jest zakładem pracy dla tych osób a tym samym nie jest płatnikiem podatku dochodowego z tytułu przychodów osiąganych ze stosunku pracy.

Wobec powyższego uznać należy, że Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych nie jest właściwym podmiotem (w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) do poboru zaliczek na podatek dochodowy oraz sporządzania i przekazywania informacji PIT-11 dla świadczeniobiorców nie będących jego pracownikami. Obowiązek poboru zaliczek oraz sporządzenia informacji PIT-11 ciąży natomiast na zakładzie pracy, z którym łączy pracownika stosunek pracy. (…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: