eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Leasing samochodu: kradzież a koszty i przychody

Leasing samochodu: kradzież a koszty i przychody

2007-12-27 13:44

Rozpatrzmy następującą sytuację: Podatnik wykorzystuje w działalności gospodarczej samochód na podstawie umowy leasingu. W związku z tym płaci należne raty leasingowe. Samochód ten jednak został skradziony. Czy opłacane raty po kradzieży należy uznać za koszty podatkowe oraz czy otrzymane odszkodowanie z tego tytułu jest przychodem podlegającym opodatkowaniu?

Przeczytaj także: Leasing samochodu a koszty uzyskania przychodu

Odpowiedź na powyższe pytania znalazła się w piśmie Ministerstwa Finansów z dnia 7 lutego 2006 r. nr PB2AD-033-051-51/05. Warto w tym miejscu także wspomnieć, że przed wydaniem tego wyjaśnienia, stanowisko organów podatkowych było inne.

Zgodnie z ogólną definicją kosztów uzyskania przychodów zawartą w art. art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za koszty uzyskania przychodów uznaje się wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem wymienionych odpowiednio w art. 23 ustawy o PIT i art. 16 ust. 1 ustawy o CIT.

Resort podkreślił, iż decydujące znaczenie ma tutaj zamiar, w jakim dany wydatek zostały poniesiony. Z powołanych przepisów nie wynika natomiast, aby dany koszt musiał się przekładać na pozytywny efekt, jakim jest uzyskanie faktycznego przychodu. Przepisy wskazują, że w tej materii muszą być spełnione jedynie dwa warunki: celem poniesienia kosztu powinno być osiągnięcie przychodów oraz koszt taki nie może znajdować się w katalogu wyłączeń z kosztów podatkowych (a więc odpowiednio w art. 23 ustawy o PIT i art. 16 ust. 1 ustawy o CIT).

W zakresie umów leasingowych regulacje podatkowe zostały określone w przepisach art. 23a – 23 l ustawy o PIT i art. 17a – 17l ustawy o CIT. W art. 23b ustawy o PIT i art. 17b ustawy o CIT, opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, stanowią przychód finansującego i odpowiednio koszt uzyskania przychodów korzystającego, o ile spełniają warunki określone w tych przepisach.

Ministerstwo w swoim wyjaśnieniu podkreśliło, iż decydującego znaczenia nie ma tutaj fakt, czy opłaty te są ponoszone w trakcie trwania umowy, czy po jej zakończeniu. Ważne, że wynikają one z umowy leasingu.

Na tej podstawie resort wskazał, że zapłacone raty leasingu po kradzieży przedmiotu leasingu (czyli np. samochodu), nadal mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów u korzystającego.

Resort podkreślił jednak także, iż zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 12 ustawy o PIT, otrzymane przez korzystającego z tego tytułu odszkodowanie należy traktować jako przychód z tyt. odszkodowania za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, a w przypadku ustawy o CIT – zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1, jako otrzymane pieniądze. Tak otrzymane środki nie mogą być wyłączone z opodatkowania jako zwrot wydatków nie uznanych za koszty uzyskania przychodów (art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy o PIT i art. 12 ust. 4 pkt 6a ustawy o CIT).

Reasumując zatem, zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Finansów, płacone raty leasingowe po kradzieży samochodu mogą być zaliczane do kosztów podatkowych. Otrzymane z tego tytułu odszkodowanie należy jednak zaliczyć do przychodów i opodatkować.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: