eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Samochód wygrany w konkursie: sprzedaż a PIT

Samochód wygrany w konkursie: sprzedaż a PIT

2007-12-27 13:39

Sprzedaż samochodu uprzednio wygranego w konkursie przed upływem pół roku od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie, za cenę niższą od jego wartości z dnia nabycia, nie powoduje u podatnika wystąpienia dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 19.12.2007 r. nr IPPB2/415-215/07-4/AF.

Przeczytaj także: Samochód w spadku: sprzedaż a podatek

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

W zapytaniu podatniczka wyjaśniła, że wygrała w konkursie samochód o wartości 37 215 zł. W ramach wygranej mieściła się także nagroda pieniężna w wysokości należnego podatku od tej nagrody po jej ubruttowieniu. Ryczałtowy podatek z tytułu wygranej w konkursie w wysokości 10 proc. został w całości zapłacony przez organizatora konkursu. Przed upływem pół roku licząc od końca miesiąca, w którym nagroda została odebrana, podatniczka sprzedała przedmiotowy samochód za cenę 35 000 zł. W związku z powyższym zadała pytanie, czy ciąży na niej obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu takiej sprzedaży? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) W myśl art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24-25 nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Należy podkreślić jednak, że zgodnie z art. 9 ust. 3a w analizowanym przypadku nie ma zastosowania ust. 3, który stanowi, że o wysokość straty ze źródła przychodów, poniesionej w roku podatkowym, można obniżyć dochód uzyskany z tego źródła w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty. Zapis art. 9 ust. 3a stanowi bowiem, że ust. 3 nie ma zastosowania do strat:
1. z odpłatnego zbycia rzeczy i praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, oraz
2. ze źródeł przychodów, z których dochody są wolne od podatku dochodowego.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: