eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Podatek od środków transportowych powyżej 3,5 tony

Podatek od środków transportowych powyżej 3,5 tony

2008-01-07 12:23

Z dniem 01 stycznia 2008 r. zmieniły treść niektóre przepisu ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Rozwiązany został m.in. problem w zakresie podatku od samochodów ciężarowych, których dopuszczalna masa całkowita wynosi dokładnie 3,5 tony.

Przeczytaj także: Podatki i opłaty lokalne na 2008 rok ustalone

Do końca 2007 r. art. 8 pkt 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych wskazywał, że podatkowi od środków transportowych podlegają samochody ciężarowe o dopuszczalnej macie całkowitej od 3,5 tony. Dzięki takiemu zapisowi organy podatkowe różnie przepis ten traktowały. Problem dotyczył właśnie samochodów, o dmc równej 3,5 tony. Czy auta takie zgodnie z powyższym zapisem podlegały opodatkowaniu tym podatkiem czy też były z niego zwolnione?

Organy przeważnie przepis ten interpretowały w ten sposób, iż auto, którego dmc wynosiła właśnie 3,5 tony mieszczą się w powyższej definicji, a co za tym idzie – podlegają opodatkowaniu podatkiem od środków transportowych.

Sposób na ominięcie tego podatku znaleźli producenci samochodów. Niektórzy z nich, w celu zachęcania kierowców (czyli potencjalnych klientów) do zakupu ich produktów, robili wszystko, aby ich samochody nie podlegały temu opodatkowaniu. W efekcie powstawały np. samochody o zmniejszonym minimalnie tonażu, których dmc wynosiła 3,49 tony.

Od tego roku powyższy problem został rozwiązany. Zgodnie bowiem z art. 1 pkt 7 ustawy z dnia 7 grudnia 2006 r. (Dz. U. nr 249 poz. 1828) zmieniającej z dniem 01 stycznia 2008 r. art. 8 pkt 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, opodatkowaniu podatkiem od środków transportowych podlegają samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony i poniżej 12 ton. Tym samym z przepisu tego jednoznacznie wynika, że podatkowi temu nie podlegają samochody ciężarowe, których dmc równa jest 3,5 tony.

Z dniem 01 stycznia 2008 r. zmianie uległ także katalog podatników opodatkowanych podatkiem od środków transportowych. Zgodnie ze znowelizowanym art. 9 ust. 1 wskazanej wyżej ustawy, obowiązek podatkowy w zakresie podatku od środków transportowych, ciąży na osobach fizycznych i osobach prawnych będących właścicielami środków transportowych. Jak właścicieli traktuje się również jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, na które środek transportowy jest zarejestrowany, oraz posiadaczy środków transportowych zarejestrowanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jako powierzone przez zagraniczną osobę fizyczną lub prawną podmiotowi polskiemu.

Tym samym w ustawie pojawiła się nowa grupa podatników. Chodzi mianowicie o posiadaczy pojazdów zarejestrowanych na terytorium Polski jako powierzonych przez zagraniczną osobę fizyczną lub prawną firmie polskiej.

Zgodnie z powyższą zmianą zatem opodatkowane w Polsce będą także te środki transportowe, które są wykorzystywane w Polsce, lecz stanowiące własność osób, które nie mają w naszym kraju siedziby albo miejsca zamieszkania.

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: