eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Inwestycja wniesiona aportem: wartość początkowa

Inwestycja wniesiona aportem: wartość początkowa

2008-01-16 13:32

Wartość początkową środka trwałego na dzień oddania go do używania w przypadku przejęcia przez spółkę z o.o. w ramach aportu przedsiębiorstwa rozpoczętej inwestycji w środki trwałe oraz ponoszenia dodatkowych nakładów inwestycyjnych pozwalających na to, aby środek trwały stał się kompletny i zdatny do używania, należy ustalić jako sumę kosztów wytworzenia poniesionych przez wnoszącego inwestycję rozpoczętą do spółki przed przeniesieniem przedsiębiorstwa i kosztów wytworzenia poniesionych przez spółkę po przejęciu przedsiębiorstwa. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 08.01.2008 r. nr ILPB3/423-143/07-2/HS.

Przeczytaj także: Koszty przy sprzedaży nieruchomości wniesionej aportem

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

W zapytaniu wyjaśniono, że została utworzona spółka z o.o. przez spółdzielnię, która jest jedynym wspólnikiem. Spółdzielnia po przejściu w stan likwidacji chce przenieść na rzecz spółki swoje przedsiębiorstwo w drodze wkładu niepieniężnego za objęcie nowych udziałów spółki. W ramach przedsiębiorstwa spółka przejmie m.in. w ramach aportu rozpoczęte przez spółdzielnie inwestycje w środki trwałe. Spółka poniesie dalsze nakłady inwestycyjne w celu doprowadzenia środków trwałych do stanu kompletnego i zdatnego do użytku. W związku z powyższym zadano pytanie, w jaki sposób należy ustalić wartość początkową tych środków trwałych w sytuacji, gdy część kosztu wytworzenia została poniesiona w podmiocie zbywającym przedsiębiorstwo (czyli została poniesiona przez inny podmiot)? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…)Zgodnie z art. 16a ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

1. budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
2. maszyny, urządzenia i środki transportu,
3. inne przedmioty

- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Kwestię dotyczącą ustalania wartości początkowej składników majątkowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części nabytych w drodze wkładu niepieniężnego (aportu) reguluje art. 16 g ust. 10a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Z przepisu tego wynika, iż tryb ustalania wartości początkowej takich składników majątku wchodzącego w skład ww. wkładu niepieniężnego jest uzależniony od tego, czy były one wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez podmiot wnoszący wkład niepieniężny w formie przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

Jeżeli były wprowadzone do takiej ewidencji – stosuje się odpowiednio zasadę określoną w art. 16g ust. 9 ww. ustawy, czyli wartość początkową takich środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o której mowa w art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podmiotu wnoszącego przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część w formie aportu. W konsekwencji tego podatnik jest obowiązany do dokonywania od tych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz do kontynuowania metody amortyzacji przyjętej przez podmiot wnoszący aport, z uwzględnieniem art. 16i ust. 1 – 7 ww. ustawy.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: