eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Ulga odsetkowa a kredyt na nabycie wierzytelności

Ulga odsetkowa a kredyt na nabycie wierzytelności

2008-01-22 12:24

Podatnik, który zaciągnął kredyt na sfinansowanie kosztów nabycia wierzytelności wynikającej z umowy o budowę nieruchomości, zawartej pomiędzy osobą trzecią (zbywcą), a inwestorem zastępczym, nie może skorzystać z ulgi odsetkowej. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 16.01.2008 r. nr IPPB1/415-380/07-2/AŻ.

Przeczytaj także: Rozpoczęta budowa domu a ulga odsetkowa

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

W zapytaniu podatniczka wyjaśniła, że zaciągnęła kredyt mieszkaniowy na zakup mieszkania. W umowie bankowej pojawił się jednak zapis, że mieszkanie a dokładniej umowę kupna-sprzedaży mieszkania podatniczka „odkupiła” od osoby trzeciej. Był to jednak rynek pierwotny, co wynika z aktu notarialnego. Podatniczka zawarła umowę cesji, a następnie podpisała umowę z bankiem. Bank w umowie zawarł zapis, że udziela kredytu budowlano-hipotecznego z przeznaczeniem na sfinansowanie kosztów nabycia wierzytelności wynikającej z umowy o budowę nieruchomości, która została zawarta pomiędzy osobą trzecią (zbywcą), a inwestorem zastępczym. W związku z powyższym podatniczka zadała pytanie, czy może skorzystać z ulgi odsetkowej na ten kredyt? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 r. Nr 217 poz. 1588) - wchodzącego w życie z dniem 1 stycznia 2007 r. - podatnikowi, któremu w latach 2002-2006 został udzielony kredyt (pożyczka), o którym mowa w art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r., przysługuje na zasadach określonych w tej ustawie oraz w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r., prawo do odliczania wydatków na spłatę odsetek od tego kredytu (pożyczki), do upływu terminu spłaty określonego w umowie o kredyt (pożyczkę) zawartej przed dniem 1 stycznia 2007 r., nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2007 r.

Nowelizacja ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych zagwarantowała zatem korzystanie z ulgi odsetkowej w ramach praw nabytych osobom, którym bank udzielił kredytu mieszkaniowego w latach 2002-2006. Prawo to przysługuje w sytuacji, kiedy podatnikowi został udzielony kredyt (pożyczka) do końca 2006 r. i spełnia on warunki określone w przepisach art. 26b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Stosownie do art. 26b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000r., Nr 14, poz. 176 ze zm.), odliczeniu od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1, odlicza się, z zastrzeżeniem ust. 2 – 4, faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi, o którym mowa w art. 3 ust. 1, na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej z:

1. budową budynku mieszkalnego, albo
2. wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku, albo
3. zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej, albo
4. nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.

A zatem odliczeniu podlegają jedynie odsetki od kredytu (pożyczki) zaciągniętego na sfinansowanie jednej z ww. inwestycji mieszkaniowych. Nie mieszczą się natomiast w zakresie omawianej ulgi odsetki od kredytu udzielonego na sfinansowanie kosztów nabycia wierzytelności wynikającej z umowy o budowę nieruchomości, zawartej pomiędzy osobą trzecią (zbywcą), a inwestorem zastępczym, nawet w sytuacji, gdy ten kredyt został przeznaczony na cele, o których mowa w art. 26b ust. 1 pkt 1 – 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Mając na uwadze powyższe przepisy i stan przedstawiony we wniosku należy stwierdzić, iż w Pani przypadku nie został spełniony warunek zawarty w art. 26b ust. 1. Celem kredytu było bowiem sfinansowanie kosztów nabycia wierzytelności wynikającej z umowy o budowę nieruchomości, zawartej pomiędzy osobą trzecią (zbywcą), a inwestorem zastępczym, a takiej przesłanki nie zawiera ww. przepis.

Należy bowiem zaznaczyć, że katalog rodzajów inwestycji określony przepisem art. 26b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r., jest katalogiem zamkniętym tzn. odliczeniu podlegają wydatki enumeratywnie w nim wymienione, a rozszerzająca interpretacja tego przepisu jest niedozwolona.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: