eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Zryczałtowany podatek dochodowy a komis samochodowy

Zryczałtowany podatek dochodowy a komis samochodowy

2008-01-29 07:59

Rozpatrzmy następujący przykład: Podatnik chciałaby w 2008 r. sprzedawać samochody (w ramach działalności komisowej) i rozliczać się według zryczałtowanego podatku dochodowego. Czy limit 150 000 euro dla autokomisu należy stosować jedynie do uzyskanej marży czy całej wartości sprzedaży (tj. ceny uzyskanej ze sprzedaży samochodów)?

Przeczytaj także: Samochody: naprawy i handel częściami a ryczałt

Odpowiedź: Kwotą obrotu podlegającą opodatkowaniu będzie dla podatnika kwota uzyskiwanych przez niego przychodów z tytułu między innymi sprzedaży towarów. W przypadku podatników dokonujących sprzedaży samochodów będą to kwoty uzyskane od klientów nabywających samochody.

Wyjaśnienie: Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy z 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Uwaga!
Począwszy od 1 stycznia 2008r. weszły w życie znowelizowane przepisy ustawy z 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, dalej: uzpd.

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy (art. 6 uzpd):
  • uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 150.000 euro (dotychczas 250.000 euro), lub
  • uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 150.000 euro (dotychczas 250.000 euro)

Nowy limit wprowadzono także do art. 6 ust. 6 uzpd. Zgodnie z tym przepisem ryczałt ewidencjonowany opłacają podatnicy, którzy w roku poprzedzającym rok podatkowy prowadzili działalność:
  • samodzielnie lub w formie spółki, z której przychody były opodatkowane wyłącznie w formie karty podatkowej lub
  • za część roku były opodatkowane w formie karty podatkowej i za część roku na ogólnych zasadach,

    a łączne przychody w roku poprzedzającym rok podatkowy nie przekroczyły kwoty 150.000 euro; w tych przypadkach przychody opodatkowane w formie karty podatkowej oblicza się wyłącznie na podstawie wystawionych faktur lub rachunków. Ten przepis również wszedł w życie 1 stycznia 2008r.

Do art. 8 uzpd dodano ust. 6 i ust. 7. Zgodnie z tymi przepisami podatnicy utracą prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskali przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej:
  • wyłącznie samodzielnie, w wysokości przekraczającej kwotę 150.000 euro, lub
  • wyłącznie w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności przekroczyła kwotę 150.000 euro.

Uwaga!
Powyższe przepisy określają więc moment, w którym podatnik traci prawo do rozliczania się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i moment ten jest uzależniony tylko od osiągniętego obrotu. A zatem jeżeli obrót ten (przychody ze sprzedaży) przekroczy kwotę 150.000 euro, konieczne będzie rozpoczęcie rozliczania się na zasadach ogólnych.

Podstawa prawna
  • Art. 21 ust. 1 pkt 46, pkt 129 ustawy z 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).
  • Art. 6 ust. 1, ust. 4–6, art. 8 ust. 6 i ust. 7 ustawy z 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. nr 144, poz. 930 z późn. zm.).

„Wskazówki Księgowe” - praktyczne rozwiązania problemów związanych z podatkami, rachunkowością, ubezpieczeniami społecznymi i prawem pracy.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: