eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiRachunkowość › Opłata prolongacyjna a księgi rachunkowe

Opłata prolongacyjna a księgi rachunkowe

2008-02-14 08:01

Rozpatrzmy następującą sytuację: Firma otrzymała decyzję z urzędu skarbowego o rozłożeniu na raty zapłaty podatku od towarów i usług. Urząd skarbowy ustalił opłatę prolongacyjną. Jak poprawnie ująć w księgach rachunkowych taką opłatę? Czy stanowi ona koszt uzyskania przychodu?

Przeczytaj także: Podatek z PIT 2011 rozłożony na raty?

Opłatę prolongacyjną od kwoty podatku lub zaległości podatkowej ustala organ podatkowy w decyzji dotyczącej podatków stanowiących dochód budżetu państwa. Stawka opłaty prolongacyjnej wynosi 50% stawki odsetek za zwłokę (art. 57 § 2 Ordynacji podatkowej). Wysokość opłaty prolongacyjnej oblicza się przy zastosowaniu stawki opłaty prolongacyjnej obowiązującej w dniu wydania decyzji przez organ podatkowy.

Jeśli podatnik otrzymał decyzję o rozłożeniu na raty zapłaty podatku lub zaległości podatkowej, opłata prolongacyjna jest naliczana odrębnie dla każdej raty przypadającej do zapłaty (§ 12 ust. 1 ww. rozporządzenia). Opłatę tę nalicza się za okres do dnia upływu odroczonego terminu płatności podatku lub zaległości podatkowej albo terminu zapłaty poszczególnych rat podatku lub zaległości podatkowej.

Zapłata odroczonego podatku lub zaległości podatkowej albo rozłożonego na raty podatku lub zaległości podatkowej, przed upływem terminu płatności, nie stanowi podstawy do obniżenia wysokości opłaty prolongacyjnej. Zapłata tej opłaty przed upływem terminu płatności nie stanowi podstawy do obniżenia jej wysokości.

W celu zapewnienia jednolitego systemu ustalania opłaty prolongacyjnej Ministerstwo Finansów zaleca stosowanie następującej formuły:

(K x L x O x S) / 365 = OP = OPpz

gdzie:
K - kwota odroczonego lub rozłożonego na raty podatku bądź kwota rozłożonej na raty zaległości podatkowej,
L - liczba dni, na które odroczono termin płatności podatku lub rozłożono na raty podatek bądź zaległość podatkową,
O - wysokość stopy odsetek za zwłokę,
365 - liczba dni w roku,
S - stawka opłaty prolongacyjnej,
OP - kwota opłaty prolongacyjnej,
OPpz - kwota opłaty prolongacyjnej po zaokrągleniu.

W księgach rachunkowych opłatę prolongacyjną zaliczasz do kosztów finansowych w momencie otrzymania decyzji, zgodnie z art. 42 ust. 3 uor.

Zapis księgowy jest następujący:
  • Wn konto „Koszty finansowe”,
  • Ma konto „Rozrachunki publicznoprawne”.

Do celów podatku dochodowego opłatę prolongacyjną można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Jednakże momentem, w którym opłatę tę można zaliczyć w koszty, jest jej faktyczna zapłata w terminie płatności należności głównej (pismo US w Bytomiu z 15 listopada 2005 r., sygnatura PDP/423-11/05).

„Poradnik Finansowo-Księgowy” podpowiada, jak zyskać 100% pewności, że właściwie interpretuje się przepisy, poprawnie rozlicza finanse firmy, bezbłędnie prowadzi ewidencję księgową.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: