eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Najem na ryczałcie a działalność gospodarcza na PIT

Najem na ryczałcie a działalność gospodarcza na PIT

2008-02-19 12:59

Podatnik prowadzący działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym, może wynająć lokal mieszkalny i uzyskany z tego tytułu przychód opodatkować ryczałtem, jeżeli lokal ten nie jest składnikiem działalności gospodarczej, a zakres prowadzonej działalności nie obejmuje usług najmu. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 31.01.2008 r. nr ITPB1/415-590/07/MM.
Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

W zapytaniu podatnik wyjaśnił, że prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym. Jest także czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Zamierza ona wynająć część lokalu mieszkalnego (którego jest właścicielem) innemu podmiotowi na cele prowadzenia działalności gospodarczej. Lokal ten nie jest ujęty w ewidencji środków trwałych działalności gospodarczej podatnika. Jego działalność gospodarcza nie obejmuje także usług najmu. Siedziba firmy podatnika znajduje się w innym lokalu. W związku z powyższym wnioskodawca zadał pytanie, czy najem tego lokalu można opodatkować zryczałtowanym podatkiem dochodowym oraz wg jakiej stawki? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 9a ust. 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) dochody osiągane ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy, czyli m.in. z najmu, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarcza, są opodatkowane na zasadach określonych w ustawie, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

W myśl art. 2 ust. 1a ustawy z dnia 20.11.1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) osoby fizyczne osiągające przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, mogą opłacać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Z przychodami uzyskiwanymi z najmu i zaliczanymi do źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza mamy do czynienia, gdy: podatnik dokona wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, podając najem jako przedmiot działalności i spełnia kryteria zorganizowania tej działalności wynikające z art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych lub przedmiotem umowy najmu są składniki majątku związane z prowadzoną działalnością gospodarczą (art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

 

1 2

następna

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Najnowsze w serwisie

Kodeksy

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Na skróty

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.