eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › PIT-y: "łączne dochody" to całe dochody małżonków

PIT-y: "łączne dochody" to całe dochody małżonków

2008-02-28 13:32

Przeczytaj także: Działalność gospodarcza w Niemczech a zeznanie roczne PIT-36


Zgodnie z art. 23 umowy z dnia 19 czerwca 1998 r. między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej Polską a Rządem Republiki Islandii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylania się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz. U. z 1999 r. Nr 79, poz.890 ze zm.) jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie (w Polsce) osiąga dochód lub posiada majątek, który zgodnie z postanowieniami niniejszej umowy może być opodatkowany w drugim Umawiającym się Państwie (w Islandii), to pierwsze Państwo (Polska) zezwoli na:

a. odliczenie od podatku od dochodu tej osoby kwoty równej podatkowi zapłaconemu w tym drugim Państwie (w Islandii),
b. odliczenie od podatku od majątku tej osoby kwoty równej podatkowi zapłaconemu w tym drugim Państwie (w Islandii).

Jednakże takie odliczenie nie może w żadnym razie przekroczyć tej części podatku od dochodu lub majątku, jaka została obliczona przed dokonaniem odliczenia, i która przypada w zależności od przypadku na dochód lub majątek, który może być opodatkowany w tym drugim Państwie, t. j. w Islandii (metoda odliczenia proporcjonalnego).

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w 2006 r. Wnioskodawczyni uzyskała dochody w Polsce a jej mąż uzyskał dochody w Islandii oraz, że od dochodów uzyskanych w Islandii został zapłacony islandzki podatek.

Mając na uwadze powyższe przepisy należy zatem stwierdzić, iż podatnicy osiągający również dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (tutaj w Islandii) podlegają obowiązkowi podatkowemu w Polsce przy czym do obliczenia podatku należnego za dany rok ma zastosowanie tzw. metoda proporcjonalnego odliczenia podatku zapłaconego za granicą. Oznacza to, że możliwe jest odliczenie tylko do wysokości podatku przypadającego proporcjonalnie na dochód uzyskany w obcym państwie. Przy zastosowaniu metody odliczenia proporcjonalnego obowiązek wykazania dochodu uzyskanego za granicą istnieje zawsze, bez względu na to czy oprócz dochodów z zagranicy podatnik uzyskał w Polsce inne dochody opodatkowane według skali podatkowej.

Wobec tego mąż Wnioskodawczyni był obowiązany ustalić dochód uzyskany w 2006 r. w Islandii zgodnie z art. 9 ust. 1 i 2 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Następnie do dochodów osiągniętych przez Wnioskodawczynię w 2006 r. w Polsce należało dodać dochody uzyskane przez współmałżonka w Islandii i tak uzyskany łączny dochód małżonków opodatkować na zasadach ogólnych wg obowiązującej skali podatkowej. To oznacza, że zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych dochód małżonków za 2006 r. należało obniżyć, u każdego z nich o kwoty opłaconych na terytorium Polski składek na ubezpieczenie społeczne (art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r.) oraz ewentualnie o kwoty innych odliczeń od dochodu wymienionych w art. 26 i art. 26b ww. ustawy (w przypadku skorzystania z nich).

Jak z powyższego wynika do ustalenia polskiego podatku dochodowego należało przyjąć podstawę opodatkowania, t. j. dochód po obniżeniu go o przysługujące w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych odliczenia od dochodu.

Tak obliczony polski podatek należało pomnożyć przez dochód (przychód minus koszty uzyskania przychodu) uzyskany za granicą i podzielić przez łączne dochody uzyskane w Polsce i za granicą przez oboje małżonków (przychód minus koszty uzyskania przychodu). W ten sposób uzyskano limit podatku zapłaconego za granicą (w Islandii) i podlegającego odliczeniu w Polsce.

Łączne opodatkowanie małżonków jest prawem, a nie obowiązkiem podatników i wybór metody opodatkowania jest ich indywidualną decyzją.

Reasumując należy stwierdzić, iż pojęcie „łączne dochody” w przypadku wspólnego rozliczenia się małżonków (łącznego opodatkowania małżonków), oznacza wszystkie dochody współmałżonków osiągnięte w danym roku podatkowych ze wszystkich źródeł, w tym przypadku z Islandii męża i z Polski Pani.

W przypadku złożenia zeznania indywidualnego przez osobę osiągającą dochody w Polsce i za granicą, przez łączne dochody należy rozumieć sumę dochodów polskich i zagranicznych tej osoby.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

oprac. : Ministerstwo Finansów

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: