eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Remont budynku mieszkalnego a 7-proc. stawka VAT

Remont budynku mieszkalnego a 7-proc. stawka VAT

2008-03-04 14:06

Remont obiektu budownictwa mieszkaniowego (czyli budynku mieszkalnego rodzinnego stałego zamieszkania o symbolu PKOB 11) należy opodatkować 7-proc. stawką podatku VAT. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 25.02.2008 r. nr IP-PP2-443-792/07-2/BM.

Przeczytaj także: Bursa szkolna: stawka VAT na remont

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

W zapytaniu wyjaśniono, że gmina przystąpiła do udzielenia zamówienia publicznego w celu remontu budynku socjalnego. Jest to obiekt budownictwa mieszkaniowego, o którym mowa w art. 2 pkt 12 ustawy o VAT. Remont ma polegać na wymianie sufitów, podłóg, obmurowaniu ścian i ich ociepleniu, położeniu nowych tynków, malowaniu, wymianie okien oraz instalacji elektrycznej. Wykonawca remontu składając ofertę na realizację zadania zastosował stawkę podatku VAT w wysokości 22 proc. Wystąpiono zatem z zapytaniem, czy stawka ta jest właściwa? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) podstawowa stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Zgodnie z § 5 ust. 1a pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonywania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr. 97, poz. 970 z późn. zm.) stawkę podatku wymienioną w art. 41 ust. 1 ustawy obniża się do wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych dotyczących obiektów budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiektów sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 – wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieka lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych.

Przez obiekty budownictwa mieszkaniowego w myśl art. 2 pkt 12 ustawy o podatku od towarów i usług rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 11.

W świetle wyżej przytoczonych przepisów, odnosząc się do opisanego przez Podatnika zdarzenia będącego przedmiotem interpretacji, należy stwierdzić, iż remont obiektu budownictwa mieszkaniowego o którym mowa w art. 2 pkt 12 ustawy, powinien podlegać opodatkowaniu preferencyjną stawką VAT 7%. W związku z powyższym wykonawca, składając ofertę na realizację przedmiotowych robót remontowych, postąpił nieprawidłowo stosując stawkę VAT 22%.(…)”


Jednocześnie organ podatkowy podkreślił, że z dniem 01 stycznia 2008 r. stracił swoją moc prawną art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy o VAT i nie należy go stosować od tego dnia.

Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: