eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Ulga odsetkowa - trzeba spełniać określone warunki

Ulga odsetkowa - trzeba spełniać określone warunki

2008-03-04 14:15

Nowelizacja ustawy o PIT, która weszła w życie 1 stycznia 2007r. zlikwidowała ulgę odsetkową, ale podatnicy, którzy zaciągnęli kredyt hipoteczny do końca 2006 roku, mogą korzystać z odliczeń odsetek od tego kredytu, podał bankier.pl.

Przeczytaj także: Ulga odsetkowa: ślub a prawo do odliczenia

Mimo, że przepisów dotyczących ulgi odsetkowej nie ma już w ustawie o PIT, osoby, które nabyły prawo do ulgi wcześniej powinny stosować te przepisy w brzmieniu obowiązującym do końca 2006r. Ustawa nowelizująca ustawę o PIT stanowi bowiem, że podatnikom, którym w latach 2002-2006 został udzielony kredyt dający prawo do odliczeń w ramach ulgi odsetkowej, przysługuje prawo do odliczeń do czasu spłaty kredytu, ale nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2027r.

Według portalu pit.pl, chcąc skorzystać z ulgi odsetkowej podatnicy powinni więc pamiętać o ograniczeniach dotyczących możliwości skorzystania z ulgi. Jedno z takich wyłączeń dotyczy korzystania przez podatnika lub jego małżonka z odliczeń w ramach tzw. dużej ulgi budowlanej. Problem ten może dotyczyć zarówno podatników, którzy jeszcze nie skorzystali z odliczeń w ramach ulgi, tj. zaciągnęli kredyt do końca 2006r., ale prawo do skorzystania z odliczenia uzyskają w przyszłości, np. po wybudowaniu budynku jak również podatników, którzy już korzystają z odliczeń, ale zawrą związek małżeński z osobą, która korzystała z dużej ulgi budowlanej.

Przede wszystkim należy wskazać z jakimi odliczeniami była związana duża ulga budowlana i w związku z tym skorzystanie z jakich odliczeń nie daje prawa do skorzystania z ulgi odsetkowej:
  1. zakup gruntu lub odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego (Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie, 24 listopada 2004r, D-1/415/792/2004),
  2. budowa budynku mieszkalnego (Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście, 10 maja 2005r., 1435/FO3/415-73/05/KSW),
  3. wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej (Urząd Skarbowy w Mikołowie, 20 kwietnia 2006r., PD.I-415-21-06-AK; Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu, 6 kwietnia 2005r., PF-4/ 415/20/05),
  4. zakup nowowybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej,
  5. nadbudowa lub rozbudowa budynku na cele mieszkalne,
  6. przebudowa strychu, suszarni albo przystosowanie innego pomieszczenia na cele mieszkalne oraz wykończenie lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym, do dnia zasiedlenia tego lokalu (Urząd Skarbowy w Starachowicach, 10 sierpnia 2005r., PDF 411-415/10/05),
  7. systematyczne gromadzenie oszczędności na rachunku oszczędnościowo-kredytowym w banku prowadzącym kasę mieszkaniową, według zasad określonych w odrębnych przepisach.

Powyższe regulacje nie budzą w zasadzie większych wątpliwości – podatnik korzystający w przeszłości z któregoś z powyższych odliczeń nie może korzystać z odliczeń w ramach odsetkowej. Co gorsze, ograniczenie to dotyczy także małżonków osób, które korzystały z powyższych odliczeń. Przedmiotowe wykluczenie ma bowiem charakter „małżeński”, co oznacza, że prawa do ulgi odsetkowej pozbawia fakt, gdy jeden z aktualnych małżonków korzystał z dużej ulgi budowlanej także przed zawarciem związku małżeńskiego. Oznacza to więc, że wstępując w związek małżeński z osobą, która wykorzystała już dużą ulgę budowlaną, samemu nie będzie można skorzystać z ulgi odsetkowej po wspólnym zaciągnięciu kredytu. Takie regulacje wydaja się być niesprawiedliwe, gdyż gdyby dana osoba nie zawarła związku małżeńskiego, to mogłaby korzystać z odliczeń.

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: