eGospodarka.pl
wiadomość od św. Mikołaja

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Ordynacja podatkowa: wstrzymanie wykonania decyzji?

Ordynacja podatkowa: wstrzymanie wykonania decyzji?

2008-03-08 11:17

PKPP Lewiatan z dużą satysfakcją przyjął zapowiedź wiceministra gospodarki Adama Szejnfelda o wprowadzeniu zmiany do Ordynacji podatkowej w zakresie niewykonalności decyzji podatkowych I instancji. Postulat ten od kilku lat należy do kanonu Konfederacji. Ta kwestia jest stale obecna w Czarnej Liście Barier, a ostatnio także w Almanachu Podatkowym 2007 przygotowanym przez Radę Podatkową.
Obecnie obowiązująca regulacja stanowi, że wniesienie odwołania od decyzji organu podatkowego nie wstrzymuje jej wykonania. Jest to regulacja wyjątkowa, jeżeli spojrzy się na cały system procedury administracyjnej w Polsce. Na gruncie przepisów kodeksu postępowania administracyjnego decyzja organu I instancji co do zasady ulega wstrzymaniu do czasu, gdy staje się ona ostateczna. Wykonanie decyzji I instancji następuje w wyjątkowych wypadkach.

Przepis obowiązujący w Ordynacji podatkowej stanowi dla polskich przedsiębiorców źródło wielu problemów, istotnie podnosi ryzyko prowadzenia działalności, a w efekcie podnosi koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Jest regulacją nieprzyjazną dla każdego podatnika, zarówno małego i dużego przedsiębiorcy, jak i dla obywateli nieprowadzących działalności gospodarczej. Gdyby wstrzymanie decyzji w trakcie postępowania odwoławczego stałoby się zasadą, a natychmiastowe wykonanie wyjątkiem, nie spowodowałaby to istotnych utrudnień w ściganiu nieuczciwych podatników i przestępców skarbowych. Chroniłaby natomiast uczciwych podatników, w stosunku do których wydano decyzje wadliwe, podlegające uchyleniu w dalszym toku postępowania, co w Polsce jest zjawiskiem częstym. Zmiana taka stanowiłaby zmianę jakościową w podejściu państwa do obywateli.

PKPP Lewiatan apeluje przy tym, aby regulacja ta nie została obwarowania nadmiernymi restrykcjami i przepisami pozwalającymi w sposób uznaniowy odstępować organom podatkowym od zasady niewykonalności (choćby zapowiadana wykonalność decyzji w przypadku grożącego przedawnienia zobowiązania podatkowego).

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.