eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Ulga tylko na udokumentowane darowizny

Ulga tylko na udokumentowane darowizny

2008-03-20 13:49

W zeznaniach rocznych można odliczać różnego rodzaju darowizny. Podatnicy nie powinni jednak zapominać o ich odpowiednim udokumentowaniu, inaczej fiskus zakwestionuje odliczenie ich od dochodu.

Przeczytaj także: Rozliczenie roczne gdy etat, podatek liniowy i małoletnie dziecko

Z ulgi nie mogą skorzystać wszyscy - odliczenie darowizny przysługuje podatnikom rozliczającym się według skali podatkowej (składającym zeznania PIT-36 lub PIT-37) oraz ryczałtowcom. Podatnicy, którzy płacą podatek liniowy nie mogą liczyć na ulgę.

Aby pomniejszyć dochód o darowiznę trzeba spełnić pewne warunki, bowiem możliwość odliczenia nie jest przewidziana we wszystkich przypadkach. Przede wszystkim należy pamiętać, że o darowaniu można mówić tylko wtedy, gdy przekazuje się coś nieodpłatnie i nie oczekuje w zamian żadnych korzyści. Ważny jest również cel darowizny. Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT, od dochodu podlegającemu opodatkowaniu odliczyć można darowizny na cele:
  • określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego, organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 tej ustawy, lub równoważnym organizacjom określonym w przepisach regulujących działalność pożytku publicznego obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych, realizującym te cele, z zastrzeżeniem ust. 6e; Ministerstwo Finansów potwierdziło, że ulga przysługuje również, gdy obdarowany nie ma formalnego statusu organizacji pożytku publicznego (pismo z dnia 15 kwietnia 2004 r. nr PB3/8214-108/WK/04),
  • kultu religijnego,
  • krwiodawstwa realizowanego przez honorowych dawców krwi zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi (Dz. U. Nr 106, poz. 681, z 1998 r. Nr 117, poz. 756, z 2001 r. Nr 126, poz. 1382 oraz z 2003 r. Nr 223, poz. 2215), w wysokości ekwiwalentu pieniężnego za pobraną krew określonego przepisami wydanymi na podstawie art. 11 ust. 2 tej ustawy

Co ważne, kwota odliczenia jest limitowana i nie może przewyższać 6 % dochodu.

Prawo do ulgi dają również darowizny przekazane na podstawie odrębnych ustaw o ile zostaną udokumentowane, co stanowi art. 26 ust. 6b i 6d ustawy o PIT. Przykładem są darowizny przekazane na podstawie ustawy o stosunku państwa do Kościoła Katolickiego w RP. Takie darowizny nie są ograniczone limitem wskazanym wyżej.

Najpopularniejszą formą przekazania darowizny są przelewy pieniężne, nie znaczy to, że nie można darować przedmiotów. Przekazanie darowizny rzeczowej musi być poświadczone dokumentem, z którego wynika jej wartość oraz oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu, wystarczająca jest tu umowa darowizny. Przy darowiznach pieniężnych niezbędne jest posiadanie dowodu wpłaty, który stwierdza kwotę darowizny, zawiera dane dotyczące darczyńcy i określa cel, na jaki przekazano pieniądze (może to być np. wyciąg z konta czy przelew pocztowy).

Honorowi krwiodawcy powinni posiadać zaświadczenie ze stacji krwiodawstwa, z którego wynika wartość darowizny, przy czym w dokumencie tym nie uwzględnia się wartości krwi, za którą dawca otrzymał ekwiwalent pieniężny. Wartość oddanej nieodpłatnie krwi określana jest w wysokości ekwiwalentu za 1 lit pobranej krwi. Obecnie ekwiwalent pieniężny za 1 litr pobranej krwi wynosi 130 zł (zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2004 r. w sprawie określenia rzadkich grup krwi, rodzajów osocza i surowic diagnostycznych wymagających przed pobraniem krwi zabiegu uodpornienia dawcy lub innych zabiegów oraz wysokości ekwiwalentu pieniężnego za pobraną krew i związane z tym zabiegi (Dz. U. 263, poz. 2625)). Krwiodawców również obejmuje ogólny limit przysługujący z tytułu darowizn, wynoszący 6% dochodu podatnika.

Odliczeniu nie podlegają natomiast darowizny poniesione na rzecz (art. 26 ust. 5 ustawy o PIT):
  • osób fizycznych (kodeks cywilny umożliwia jednak przekazanie darowizny z poleceniem na rzecz kogo ma ona zostać spożytkowana).
  • osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej, prowadzących działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali, lub handlu tymi wyrobami.

Odliczenia te zamieszcza w załączniku PIT/O. Należy tam wskazać dane obdarowanej organizacji. Jeżeli podatnik udziela wsparcia więcej niż 2 organizacjom konieczne jest wypełnienie kolejnych załączników PIT/O. W części B załącznika PIT/O darowizny sumuje się z innymi odliczeniami od dochodu i przenosi do deklaracji rocznej.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: