eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Ulga na dzieci a PIT-40 od pracodawcy

Ulga na dzieci a PIT-40 od pracodawcy

2008-03-21 13:19

Rozpatrzmy następującą sytuację: Rodziców dwójki dzieci rozliczyły zakłady pracy na podstawie złożonych przez nich informacji PIT-12. Niestety z winy rodziców nie uwzględniono w tych rozliczeniach ulgi na dzieci. Zapomnieli oni także, że przysługują im inne ulgi. Czy poprzez złożenie stosownego oświadczenia pracodawcy stracili prawo do tej ulgi oraz do innych, wykazywanych w zeznaniu rocznym składanym przez podatników samodzielnie lub łącznie z małżonkiem?

Przeczytaj także: Praca dziecka za granicą a ulga prorodzinna

Ulga na dzieci może być uwzględniona także w przypadku rozliczania dochodów podatnika przez płatnika. Aby jednak on ulgę tę w rozliczeniu uwzględnił, musi otrzymać od podatnika oprócz informacji PIT-12, także dodatkowe oświadczenie w terminie przed 10 stycznia roku następującego po roku podatkowym (czyli w przypadku rozliczania dochodów za rok 2007 – przed 10 stycznia 2008 r.).

Stosowne oświadczenie w zakresie skorzystania z tej ulgi nie zostało niestety określone przez Ministra Finansów, jak ma to miejsce w przypadku PIT-12. Ustawodawca jednak podał zakres informacji, jakie oświadczenie takie powinno zawierać. Podatnik powinien w nim:
  • stwierdzić, że spełnia warunki określone w art. 27f ustawy
  • wskazać liczbę dzieci, na które przysługuje mu odliczenie
  • podać kwotę odliczenia, obliczoną zgodnie z art. 27f ust. 2-5 ustawy o PIT

Brak stosownego oświadczenia równoznaczny jest z tym, że płatnik przy sporządzaniu rozliczenia rocznego ulgi takiej nie odliczy. Jak bowiem wskazuje art. 37 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, płatnik stosownego pomniejszenia podatku może dokonać tylko na wniosek podatnika. Nie jest to jednak równoznaczne z utratą prawa podatnika do skorzystania z ulgi. Dlaczego?

Otóż złożenie płatnikowi PIT-12, a tym samym upoważnienie go do sporządzenia rozliczenia rocznego PIT-40, nie oznacza pozbawienia podatnika prawa do złożenia zeznania rocznego. Mimo posiadania takiego zeznania, może on się rozliczyć samodzielnie. W takim zeznaniu może uwzględnić powyższą ulgę jak też i wszelkie inne, które mu przysługują.

Dodajmy także, że niekiedy samodzielne rozliczenie podatnika jest wręcz jego obowiązkiem. Staje się tak np. w sytuacjach, gdy złożył on swojemu pracodawcy stosowne oświadczenie, po czym przypomniał sobie, że uzyskiwał także inne dochody, z których powinien się rozliczyć (np. pracował przez pewien okres na umowę zlecenie, osiągał dochody z najmu rozliczane na zasadach ogólnych czy inne). W takiej sytuacji na stosownym druku podatnik powinien rozliczyć wszystkie swoje dochody, czyli te uzyskane ze stosunku pracy, z umowy zlecenia, najmu czy inne.

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: