eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Budowa kominka a 7-proc. stawka VAT

Budowa kominka a 7-proc. stawka VAT

2008-04-21 13:35

Roboty budowlane polegające na wykonywaniu kominków w obiektach zaliczanych do budownictwa mieszkaniowego należy opodatkować 7 proc. stawką podatku VAT. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 08.04.2008 r. nr IBPP3/443-10/08/AŚ/KAN-199/01/08.

Przeczytaj także: Budownictwo mieszkaniowe w VAT: jak ustalić powierzchnię mieszkania?

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

W zapytaniu podatnik wyjaśnił, iż świadczy usługi polegające na wykonaniu kominków z kamienia naturalnego. Składają się na nie: kucie posadzki lub wycięcie podłogi w celu wykonania fundamentu z cegły pełnej na zaprawie cementowej, wykonanie podstawy na wysokości 30-40 cm z cegły pełnej na zaprawie cementowej ustawienie pieca grzewczego, wykucie otworu w kominie w celu podłączenia pieca, podłączenie pieca rurą spalinową do komina, wykonanie dalszej obudowy z cegły lub pustaków do wysokości 100 cm, wykucie gniazd kotwiczących celem wykonania wieńca na wys. 100-120 cm, wykonanie deskowania wieńca, zbrojenie wieńca oraz betonowanie, rozdeskowanie wieńca, wykonanie izolacji termicznej, wykonanie wykładziny zewnętrznej z kamienia naturalnego lub cegły klinkierowej, wykonanie instalacji rozprowadzającej ciepłe powietrze do innych pomieszczeń specjalnymi rurami grawitacyjnie lub mechanicznie, wykonanie górnej części obudowy okapu płytami gipsowymi ogniotrwałymi z izolacją termiczną, wycinanie i osadzanie kratek nawiewnych ciepłego powietrza. Usługi te są wykonywane w obiektach budownictwa mieszkaniowego, sklasyfikowanych jako PKOB 11. Symbol PKWiU tych usług, to 45.25.62-00.90 (roboty budowlane specjalistyczne pozostałe). Podatnik zadał pytanie, jaką stawką VAT powinny one być opodatkowane? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…)Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenia usług na terytorium kraju. Zakres tych czynności został zdefiniowany w art. 7 i art. 8 cyt. ustawy. Art. 7 ust. 1 cyt. ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Natomiast w myśl art. 8 ust. 1 cyt. ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów, w rozumieniu art. 7.

Zgodnie z art. 8 ust. 3 cytowanej ustawy, usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych.W myśl art. 41 ust. 1 cyt. ustawy stawka podatku VAT wynosi 22%. Jednakże zarówno z treści ustawy o podatku od towarów i usług, jak i w przepisach wykonawczych, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności obniżonymi stawkami.

I tak, zgodnie z ust. 2 ww. artykułu, dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1. Stawkę podatku, o której mowa w ust. 2, stosuje się również do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym – art. 41 ust. 12

W myśl art. 41 ust. 12a i 12b przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym rozumie się obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 - wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych, z zastrzeżeniem, iż do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym określonego powyżej nie zalicza się:

1. budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m2;
2. lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: