eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Opłata za naukę a przychód podatkowy pracownika

Opłata za naukę a przychód podatkowy pracownika

2008-04-22 13:14

Rozpatrzmy następującą sytuację: Pracownik poszedł na studia bez skierowania zakładu pracy. Firma postanowiła jednak pokrywać koszty jego nauki polegające na opłacie czesnego oraz zwrotu kosztów dojazdu na uczelnię. Czy takie świadczenie na rzecz pracownika korzysta ze zwolnienia w podatku dochodowym, czy stanowi jego przychód? Czy coś by się zmieniło, gdyby został on na studia skierowany przez zakład pracy.

Przeczytaj także: Podatki: lepsza karta przedpłacona niż bon towarowy

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej ustawa o PIT), za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Niewątpliwie w powyższej definicji mieszczą się świadczenia na rzecz pracownika opisane we wstępie. Zatem ponoszone przez firmę koszty na naukę pracownika w szkole wyższej stanowią jego przychód. Nie oznacza to jednak, że przychód ten jest opodatkowany podatkiem dochodowym. Pamiętać bowiem należy, iż ustawodawca w przepisach zawarł szereg zwolnień z tego podatku.

Jedno z nich, znajdujące się w art. 21 ust. 1 pkt 90, wskazuje, że wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika, z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymywanych za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnień z części dnia pracy, przysługujących pracownikom podejmującym naukę w szkołach lub podnoszącym kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych.

Odrębne przepisy podane wyżej to m.in. rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (Dz. U. nr 103 poz. 472).

W § 4 ust. 2 tego rozporządzenia ustawodawca wskazał, iż pracownikowi, który podejmuje naukę w szkole na podstawie skierowania zakładu pracy, firma może przyznać dodatkowe świadczenia, w szczególności:
  1. zwrócić koszty przejazdu, zakwaterowania i wyżywienia na zasadach obowiązujących przy podróżach służbowych na obszarze kraju, o ile nauka odbywa się w innej miejscowości niż miejsce zamieszkania i miejsce pracy pracownika,
  2. pokryć koszty podręczników i innych materiałów szkoleniowych,
  3. pokryć opłaty za naukę, pobierane przez szkołę,
  4. udzielić dodatkowego urlopu szkoleniowego.

Natomiast zgodnie z § 5 ust. 1 tego rozporządzenia, pracownikowi podejmującemu naukę w szkole bez skierowania, zakład pracy może pokryć koszty związane z nauką, o których mowa w § 4 ust. 2 pkt 1 – 3 (czyli zwrócić koszty przejazdu, pokryć koszty materiałów szkoleniowych oraz opłaty za naukę).

Tym samym przychód uzyskany przez pracownika z tytułu pokrycia przez pracodawcę kosztów przejazdu do szkoły oraz czesnego korzysta ze zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o PIT zarówno w sytuacji, gdy pracownik podjął naukę na podstawie skierowania przez zakład pracy jak i bez niego.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: