eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Zeznanie roczne także gdy niski dochód

Zeznanie roczne także gdy niski dochód

2008-04-25 13:39

Bardzo często podatnicy osiągający niskie dochody (np. pracowali jeden miesiąc w roku) zastanawiają się, czy ciąży na nich obowiązek złożenia zeznania rocznego. Niestety także i oni muszą się rozliczyć w swoim urzędzie skarbowym. Często jest to dla nich nawet korzystne.
Jestem studentem, pracowałem jeden miesiąc na umowę zlecenie i zarobiłem 1 500 zł. Czy muszę się rozliczyć?
W 2007 r. otrzymywałem jedynie zasiłek z urzędu pracy. Czy muszę złożyć zeznanie roczne?
W 2007 r. osiągnąłem dochody poniżej 3 000 zł. Czy w związku z tym muszę się rozliczyć z fiskusem?
Czy powstaje obowiązek złożenia PIT, jeżeli po odjęciu kosztów uzyskania przychodów (umowa o pracę) i składek na ubezpieczenie społeczne, podstawa opodatkowania jest niższa niż kwota wolna od podatku, ja utrzymuję ?


To tylko przykładowe pytania, z jakimi borykają się podatnicy, których dochody były bardzo niskie. Odpowiedź na nie jest jedna – obowiązek złożenia zeznania rocznego występuje. Muszą się z niego wywiązać w takim samym terminie, jak w przypadku tych podatników, u których występuje kwota podatku należnego (czyli do końca kwietnia 2008 r.).

Zgodnie bowiem z art. 45 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 7 i 8 (dotyczą one cudzoziemców).

Tym samym obowiązek złożenia zeznania rocznego ciąży na wszystkich podatnikach, którzy osiągnęli w danym roku podatkowym jakiekolwiek dochody podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym, czyli nawet na tych, których dochód nie przekroczył kwoty wolnej od podatku a nawet gdy podatnik osiągnął stratę.

Obowiązek ten nie dotyczy jednak podatników wymienionych w art. 37 ustawy o PIT, czyli tych, których rozlicza płatnik. Pamiętać jednak należy, iż aby podmiot taki mógł rozliczyć daną osobę (np. pracownika), musi mu ona złożyć stosowne oświadczenie w terminie przed dniem 10 stycznia roku następującego po roku podatkowym.

Dodajmy także, że przy niskich dochodach złożenie zeznania rocznego bardzo często jest korzystne dla podatnika, gdyż w przeważającej części otrzymają oni zwrot podatku pobranego przez płatnika w formie zaliczek. Bardzo często sytuacja taka dotyczy studentów pracujących na umowę zlecenie. Poniżej przedstawimy przykład takiej sytuacji.

Student pracował przez dwa miesiące 2007 r. na umowę zlecenie (wiek poniżej 26 lat). Osiągnął przychód w wysokości 3 500 zł. Pracodawca nie potrącał mu składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne a jedynie zaliczkę na podatek dochodowy. Koszty uzyskania przychodu wyniosły 700 zł (czyli 20% uzyskanego przychodu). Otrzymał on od płatnika PIT-11, który zawiera następujące informacje:

Przychód: 3 500 zł
Koszty uzyskania przychodu: 700 zł
Dochód: 2 800 zł
Zaliczka na podatek: 532 zł

Na podstawie powyższych danych łatwo ustalić, że podatek dochodowy za rok 2007 nie wystąpi:
2 800 zł x 19% = 532 zł

Kwota zmniejszająca podatek w pierwszym progu podatkowym za rok 2007 wynosi 572,54 zł (jest zatem większa od podatku wyliczonego wyżej). Dzięki temu student rozliczając się z podatku (w tym przypadku na formularzu PIT-37) otrzyma z urzędu skarbowego zwrot w wysokości 532 zł.

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Najnowsze w serwisie

Kodeksy

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Na skróty

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.