eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Podatek od odsetek także z oszczędności za granicą

Podatek od odsetek także z oszczędności za granicą

2008-04-29 12:54

Znaczna część podatników dokonała już rozliczenia rocznego. Osoby te sporządziły zeznanie podatkowe i złożyły je we właściwym w urzędzie skarbowym. Zdarza się jednak nader często, że podatnicy dostają wezwanie z urzędu skarbowego w sprawie korekty zeznania rocznego i konieczności uwzględnienia w deklaracji dochodów zagranicznych w postaci odsetek od środków na rachunkach bankowych posiadanych za granicą.
Źródłem informacji dla polskich urzędów skarbowych o odsetkach na zagranicznych rachunkach bankowych posiadanych przez polskich obywateli są dane przekazywane przez zagraniczne banki.

Począwszy od 1 lipca 2005 r. weszła w życie Dyrektywa Rady UE w sprawie opodatkowania dochodów z oszczędności w formie płatności odsetkowych (2003/48/EC). Zgodnie z Dyrektywą kraje członkowskie Unii Europejskiej mają obowiązek stosować zasady wzajemnej wymiany informacji o dochodach z odsetek wypłacanych osobom fizycznym z innych krajów członkowskich. Podstawowym celem tych przepisów jest ułatwienie opodatkowania przychodów z tytułu płatności odsetkowych na rzecz osób fizycznych w tym państwie członkowskim, w którym są one rezydentami podatkowymi.

Informacje o wysokości odsetek trafiają do Ministerstwa Finansów, które następnie przekazuje je do właściwych urzędów skarbowych. Dzięki temu urzędy skarbowe mogą sprawdzić, czy podatnicy uwzględnili w zeznaniach podatkowych otrzymane odsetki. Obowiązek wykazania tych odsetek wynika wprost z ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm. dalej „Ustawa PIT”. Zgodnie z art. 30a Ustawy PIT przychód z tytułu odsetek zgromadzonych na rachunku bankowych podatnika podlega opodatkowaniu 19% podatkiem. Dotyczy to zarówno odsetek na rachunkach bankowych w Polsce jak i za granicą.

Banki zagraniczne nie zawsze pobierają podatek od odsetek od lokat bankowych. Powodem takiego działania mogą być postanowienia umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, które przewiduje, iż odsetki podlegają opodatkowaniu tylko w państwie rezydencji. Ponadto, nawet jeżeli umowa zezwala na pobór takiego podatku u źródła to wewnętrzne przepisy państwa, w którym bank ma siedzibę nie przewidują takiego podatku w stosunku do nierezydentów.

Podatnik będący polskim rezydentem jest zobowiązany do opodatkowania dochodu z odsetek na zagranicznym rachunku w zeznaniu składanym w Polsce. Podatek od odsetek z zagranicznych lokat podlega wykazaniu w PIT-36 (pole nr 187) PIT-36L (pole nr 57) lub PIT-38 (pole nr 37). Jeżeli podatek został pobrany za granicą, to zalicza się go na poczet podatku należnego w Polsce. Wówczas kwota podatku uiszczonego za granicą (pobranego przez bank jako płatnika) podlega wykazaniu odpowiednio w polu nr: 191 lub 193 (PIT-36); 59 lub 60 (PIT-36L), 39 lub 40 (PIT-38).

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.