eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Jakie stawki VAT na import towarów?

Jakie stawki VAT na import towarów?

2008-05-07 13:28

Jeśli firma dokonuje importu towarów, ma ona obowiązek samodzielnie obliczyć i wykazać VAT od tego importu w zgłoszeniu celnym. W tym celu trzeba m.in. prawidłowo określić stawki VAT dla importowanych towarów. Co w sytuacji, gdy firma zrobi to niewłaściwie? Czy zgłoszenie celne może być poddane weryfikacji również na jej żądanie.

Przeczytaj także: Jaka stawka VAT na remont budynku?

Do importu niektórych towarów mają zastosowanie preferencyjne stawki VAT, a mianowicie:
  • stawka 7% - ma zastosowanie do towarów wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy o VAT (na podstawie art. 41 ust. 2 ww. ustawy),
  • stawka 3% - ma zastosowanie do towarów wymienionych w załączniku nr 6 do ustawy o VAT (na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy). Ta obowiązywała jedynie do 30 kwietnia 2008 r..

Wykaz ww. towarów został także określony w rozporządzeniu Ministra Finansów z 22 kwietnia 2004 r. w sprawie wykazów towarów do celów poboru podatku od towarów i usług w imporcie (Dz.U. nr 87, poz. 826 ze zm.). Z dniem 01 maja 2008 r. stawka 3% ma zastosowanie do towarów wymienionych w załączniku do ustawy z dnia 11 kwietnia 2008 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 74 poz. 444)

Naczelnik urzędu celnego może dokonać weryfikacji złożonego przez firmę zgłoszenia celnego. W sytuacji zatem gdy źle określi ona stawkę VAT i tym samym wykaże nieprawidłową kwotę VAT - organ celny wyda decyzję określającą podatek w prawidłowej wysokości. Naszym zdaniem organ celny powinien wydać decyzję określającą podatek, w sytuacji gdy zadeklarowana przez firmę kwota VAT jest zarówno zawyżona, jak i zaniżona.

Pamiętajmy, że podatek z tytułu importu towarów należy wpłacić w terminie 10 dni, licząc od dnia powiadomienia przez organ celny o wysokości należności podatkowych. Taki sam termin dotyczy sytuacji, gdy firm otrzyma decyzję podwyższającą kwotę podatku (tzw. decyzja celna uzupełniająca). Różnicę tę trzeba wpłacić w terminie 10 dni - licząc od dnia jej otrzymania.

Warto także dodać, że zgłoszenie celne może zostać poddane weryfikacji również na żądanie firmy. Po złożeniu zgłoszenia celnego może ona wystąpić do naczelnika urzędu celnego o wydanie decyzji określającej podatek w prawidłowej wysokości. Można tego dokonać, jeśli uzna ona, że kwota VAT podana w zgłoszeniu celnym jest nieprawidłowa. Także i w tym przypadku naczelnik urzędu celnego określi kwotę podatku w prawidłowej wysokości w formie decyzji. Co ważne, przepisy celne nie określają terminu, w którym można wystąpić o tę weryfikację.

Jeżeli w wyniku weryfikacji zgłoszenia celnego okaże się, że kwota VAT została przez firmę nadpłacona, oraz odliczyła VAT wykazany w otrzymanym zgłoszeniu w kwocie przed jej obniżeniem - nie otrzyma ona zwrotu nadpłaconego VAT.


Tekst pochodzi z „Aktualności księgowych” - całkowicie bezpłatnych, najnowszych informacji, orzecznictwa oraz porad ekspertów dla księgowych.

oprac. : Aktualności księgowe Aktualności księgowe

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: