eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Lepsze wadliwe niż nierzetelne księgi podatkowe

Lepsze wadliwe niż nierzetelne księgi podatkowe

2008-05-12 13:54

Podatnicy zostali zobowiązani do prowadzenia ksiąg w sposób rzetelny i niewadliwy. Badanie takich urządzeń pod tym względem jest jednym z punktów kontroli podatkowej czy skarbowej. Mimo, że pojęcia na pozór podobne, różnice pomiędzy nimi są spore, także w zakresie ewentualnych kar dla podatników.

Przeczytaj także: Nierzetelne i wadliwe księgi podatkowe

Uregulowania w powyższym zakresie znalazły się w art. 193 Ordynacji podatkowej. § 1 tego przepisu wskazuje, że księgi podatkowe prowadzone rzetelnie i w sposób niewadliwy stanowią dowód tego, co wynika z zawartych w nich zapisów (czyli np. przeprowadzonych operacji gospodarczych).

Księgi podatkowe uważa się za rzetelne, jeżeli dokonywane w nich zapisy odzwierciedlają stan rzeczywisty (art. 193 § 2 O.p.). Natomiast za niewadliwe uważa się księgi podatkowe prowadzone zgodnie z zasadami wynikającymi z odrębnych przepisów (art. 193 § 3 O.p.).

Tymi odrębnymi przepisami są wszelkie akty prawne, w których zostały określone zasady co do prowadzenia urządzeń księgowych. Jednym z nich jest np. rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. nr 152 poz. 1475). Także w tym akcie prawnym ustawodawca wskazał, że podatnik jest obowiązany prowadzić księgę rzetelnie i w sposób niewadliwy (§ 11 ust. 1 rozporządzenia).

Przepisy rozporządzenia wskazują również, że za niewadliwą uważa się księgę prowadzoną zgodnie z przepisami rozporządzenia i objaśnieniami do wzoru księgi (§ 11 ust. 2). Z kolei księga jest rzetelna, gdy dokonywane w niej zapisy odzwierciedlają stan rzeczywisty (§ 11 ust. 3). Dodatkowo rozporządzenie wskazuje, że księgę taką uznaje się za rzetelną także wówczas, gdy (§ 11 ust. 4):
  1. niewpisane lub błędnie wpisane kwoty przychodu nie przekraczają łącznie 0,5 % przychodu wykazanego w księdze za dany rok podatkowy lub przychodu wykazanego w roku podatkowym do dnia, w którym naczelnik urzędu skarbowego lub organ kontroli skarbowej stwierdził te błędy, lub
  2. brak właściwych zapisów jest związany z nieszczęśliwym wypadkiem lub zdarzeniem losowym, które uniemożliwiło podatnikowi prowadzenie księgi, lub
  3. błędy spowodowały podwyższenie kwoty podstawy opodatkowania, z wyjątkiem błędów polegających na niewykazaniu lub zaniżeniu kosztów zakupu materiałów podstawowych, towarów handlowych oraz kosztów robocizny, lub
  4. podatnik uzupełnił zapisy lub dokonał korekty błędnych zapisów w księdze przed rozpoczęciem kontroli przez naczelnika urzędu skarbowego lub przez organ kontroli skarbowej, lub
  5. błędne zapisy są skutkiem oczywistej omyłki, a podatnik posiada dowody księgowe odpowiadające warunkom, o których mowa w § 12 ust. 3.

Przepisy § 11 ust. 4 stosuje się w przypadku stwierdzenia braku zapisów lub błędnych zapisów dotyczących kosztów uzyskania przychodu.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: