eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Amortyzacja samochodu osobowego: optymalizacja podatkowa

Amortyzacja samochodu osobowego: optymalizacja podatkowa

2008-05-13 13:02

Przeczytaj także: Samochody osobowe ponownie solą w oku fiskusa


Bardzo często podatnikom zależy jednak na jak najszybszym odniesieniu w koszty uzyskania przychodu wydatku związanego z nabyciem samochodu osobowego. Tym samym przedstawiona wyżej sytuacja nie znajdzie zastosowania, gdyż (jak wskazano wcześniej) wydłuża ona okres amortyzacji. Ustawodawca przewidział kilka sytuacji, gdy podatnicy zakupy środków trwałych mogą szybciej odnieść w koszty. Niestety większość z nich nie dotyczy samochodów osobowych.

Pierwszym sposobem jest amortyzacja jednorazowa. Dotyczy ona jednak tylko małych podatników lub podatników rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej. Ustawodawca wprowadził tutaj także dodatkowy limit: w jednym roku jednorazowe odpisy amortyzacyjne nie mogą przekroczyć kwoty 50 000 EURO. Jest to ponadto pomoc de minimis. Z metody tej zostały jednak wyłączone samochody osobowe.

Kolejnym sposobem na szybsze dokonywanie odpisów amortyzacyjnych jest metoda degresywna (czyli podwyższenie stawki amortyzacji o współczynnik co do zasady nie wyższy niż 2). Niestety także i ona nie ma zastosowania do samochodów osobowych.

Ustawodawca przewidział także możliwość ustalania indywidualnych stawek amortyzacyjnych dla używanych środków trwałych po raz pierwszy wprowadzonych do ewidencji podatnika (art. 22j ustawy o PIT oraz art. 16j ustawy o CIT). Indywidualną stawką amortyzacyjną mogą być objęte także używane środki transportu, w tym samochody osobowe. Ich minimalny okres amortyzacji wynosi 30 miesięcy (czyli 2,5 roku). Łatwo zatem policzyć, że stawka amortyzacji wyniesie 40% (czyli dwa razy więcej niż w przypadku stawki określonej w Wykazie stawek amortyzacyjnych).

Pamiętać jednak należy, iż aby z takiej amortyzacji skorzystać, zakupiony samochód osobowy musi zostać uznany za używany. Stanie się tak wtedy, gdy podatnik udowodni, że przed nabyciem samochód był wykorzystywany przez okres co najmniej sześciu pełnych miesięcy. Niekiedy zatem warto rozważyć nabycie używanego samochodu osobowego, gdy chcemy jak najszybciej wydatek związany z jego zakupem zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Reasumując ustawodawca nie pozwala w większości przypadków zaliczyć jednorazowo w koszty uzyskania przychodów wydatków związanych z zakupem środków trwałych. Jeszcze większe obostrzenia stawia w przypadku nabywanych samochodów osobowych. W niektórych sytuacjach jednak podatnicy mogą dokonać optymalizacji podatkowej (m.in. poprzez wskazane w artykule obniżenie stawki amortyzacyjnej nabytego samochodu czy też nabycie samochodu używanego w myśl przepisów ustaw o podatku dochodowym). Działanie podatnika w zakresie wyboru odpowiedniej metody optymalizacji powinno jednak zostać dobrze przemyślane i skalkulowane, aby było dla niego korzystne.

poprzednia  

1 2 3

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: