eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Nowelizacja ustawy o VAT: cztery propozycje zmian

Nowelizacja ustawy o VAT: cztery propozycje zmian

2008-05-21 13:20

Zakończyły się już prace resortu finansów nad nowelizacją ustawy o podatku od towarów i usług. Jak zapewniła "Rzeczpospolitą" wiceminister finansów Elżbieta Chojna-Duch, projekt ustawy trafi już wkrótce na posiedzenie Komitetu Stałego Rady Ministrów. Istnieją jednak jeszcze cztery odrębne propozycje zmian w ustawie, które będzie trzeba uwzględnić w pracach nad nowelizacją.

Przeczytaj także: Stawki podatku VAT obowiązujące w 2012 r.

Projekt ustawy o VAT zgłosił Klub Parlamentarny Platformy Obywatelskiej. Krystyna Skowrońska (PO), wiceprzewodnicząca Sejmowej Komisji Finansów Publicznych, podkreśla, że Platformie Obywatelskiej zależy na jak najszybszym rozpoczęciu prac nad nowelizacją. Przyznaje również, że opóźnienie w rozpoczęciu prac komisji związane jest z oczekiwaniem na rządowy projekt nowelizacji.

Pomysł na zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług ma także Prawo i Sprawiedliwość. PiS zdecydowało się na przesłanie własnego projektu do laski marszałkowskiej ze względu na to, że nie pojawiła się jeszcze długo oczekiwana propozycja rządowa, podkreśla wiceprzewodnicząca Komisji Finansów Publicznych, Aleksandra Natalli-Świat i dodaje, że nic nie stało na przeszkodzie, aby uchwalić projekt przygotowany w czasie poprzedniej kadencji Sejmu, co do którego nikt nie zgłaszał większych wątpliwości. Zdaniem wiceprzewodniczącej w ten sposób zostało zmarnowane sześć miesięcy, zwłaszcza, że sejmowa podkomisja miała już przygotowane sprawozdanie i z góry wiadomo było, że w drugim czytaniu nie będą już zgłaszane żadne radykalne poprawki.

Na tym jednak nie koniec, poza wyżej wymienionymi projektami ustawy o VAT, istnieje jeszcze propozycja sejmowej komisji nadzwyczajnej „Przyjazne państwo” ds. związanych z ograniczeniem biurokracji, pod przewodnictwem Janusza Palikota z Platformy Obywatelskiej.

Wygląda więc na to, że w Sejmie spotkają się cztery odrębne propozycje nowelizacji. Nie wiadomo jednak kiedy to nastąpi. Optymistyczna wersja zakłada, że będzie to możliwe już w czerwcu. Należy jednak pamiętać, że na przeszkodzie może tu stanąć harmonogram prac izby, który niezmiennie od lat zakłada, że czerwiec to miesiąc poświęcony pracom nad wykonaniem ubiegłorocznego budżetu. W sierpniu planowane są wakacje parlamentarne, a w październiku Sejm przystępuje do uchwalania budżetu na rok następny. W związku z powyższym nie wiadomo więc czy ustawa o VAT zostanie uchwalona jeszcze w tym roku

Dla podsumowania warto przytoczyć tu opinię Romana Namysłowskiego z Ernst & Young, który w rozmowie z dziennikiem stwierdził, że zaskakujący jest fakt, że dwa największe kluby parlamentarne mają podobne pomysły sprawie nowelizacji, a mimo to podatnicy wciąż nie mogą doczekać się wprowadzenia korzystnych dla nich zmian.

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: