eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Udziały spółki w spadku: sprzedaż a podatek dochodowy

Udziały spółki w spadku: sprzedaż a podatek dochodowy

2008-05-30 08:55

Przy sprzedaży udziałów spółki otrzymanych w spadku, podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych będzie przychód pomniejszony o kwotę zapłaconego podatku od spadku w części dotyczącej nabytych udziałów. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 19.05.2008 r. nr IPPB1/415-297/08-2/PJ.

Przeczytaj także: PIT-38 a koszty uzyskania przychodu

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

W zapytaniu podatnik wyjaśnił, że w dniu 08.06.2007 r. nabył spadek po zmarłym ojcu. W jego skład weszło m.in. 12 sztuk udziałów spółki z o.o. W urzędzie skarbowym podatnik złożył zeznanie z uwzględnieniem stopnia pokrewieństwa oraz zapłacił podatek od spadku od całej masy spadkowej. Wartość jednego udziału na dzień 08.06.2007 r. ustalono na kwotę 1 840 zł, co stanowiło podstawę do obliczenia podatku od spadku. W dniu 30.07.2007 r. podatnik sprzedał udziały po cenie 2 900 zł za sztukę. Przy ich sprzedaży nie powstał żaden koszt uzyskania przychodu. W związku z powyższym podatnik zadał pytanie, jaka powinna być podstawa opodatkowania podatkiem dochodowym od sprzedanych udziałów? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 191 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy, źródłem przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c) tego przepisu.

Stosownie do przepisu art. 17 ust. 1 pkt 6a ww. ustawy za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.

Uzyskany z tego tytułu dochód podlega opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 30b ust. 1 cyt. ustawy, który stanowi, że od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Sposób obliczania dochodu z tego tytułu określony został w art. 30b ust. 2 pkt 4 powołanej ustawy, zgodnie z którym dochodem jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną, a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub art. 23 ust. 1 pkt 38.

W przypadku sprzedaży przez podatnika udziałów nabytych w drodze spadku, kosztem uzyskania przychodu mogą być poniesione przez niego wydatki związane z tą sprzedażą, np. opłata notarialna, opłata skarbowa.

Stosownie zaś do art. 21 ust. 1 pkt 105 ww. ustawy dochód uzyskany ze zbycia udziałów otrzymanych w drodze spadku albo darowizny jest wolny od opodatkowania w części odpowiadającej kwocie zapłaconego podatku od spadków i darowizn.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujący stan prawny należy stwierdzić, że dokonana przez Wnioskodawcę sprzedaż udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, nabytych w drodze spadku po zmarłym ojcu, stanowi źródło przychodów z kapitałów pieniężnych, a uzyskany z tego tytułu dochód, tj. przychód ze sprzedaży pomniejszony o wskazane w/w koszty uzyskania, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Ze zwolnienia od tego podatku będzie korzystała tylko ta część dochodu, która odpowiada kwocie zapłaconego podatku od spadków i darowizn od nabycia tych udziałów w drodze spadku, a nie od całej masy spadkowej.

Reasumując w przedmiotowej sprawie podstawą opodatkowania będzie uzyskany ze sprzedaży udziałów dochód ( równy przychodowi ) po pomniejszego go o kwotę zapłaconego podatku od spadku w części dotyczącej nabytych udziałów.

Jednocześnie należy wskazać, iż zgodnie z art. 45 ust. 1a pkt 1 ww. ustawy, podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru ( PIT-38 ), o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 7 i 8.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: