eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Amortyzacja jednorazowa na ciągnik firmy transportowej?

Amortyzacja jednorazowa na ciągnik firmy transportowej?

2008-06-24 08:44

Jednorazowa amortyzacja stanowi pomoc publiczną, ale nie stanowi pomocy na nabycie środka trwałego. Tym samym podatnicy zajmujący się drogowym transportem towarowym mogą z niej skorzystać w odniesieniu do zakupionych dla potrzeb tej działalności pojazdów transportu towarowego, m.in. samochodów ciężarowych. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 30.05.2008 r. nr IBPB1/415-208/08/AP (KAN-2325/03/08).

Przeczytaj także: Amortyzacja jednorazowa ciągnika siodłowego

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

W zapytaniu wskazano, że wspólnicy spółki cywilnej, której przedmiotem działalności są usługi budowlane, handel materiałami budowlanymi oraz usługi transportowe, nabyli w 2007 r. ciągnik siodłowy z naczepą o łącznej wartości 269 798,47 zł netto. Przyjęto je do używania w miesiącu zakupu. W tym samym miesiącu dokonano także jednorazowej amortyzacji tego środka trwałego na kwotę 199 000 zł. Wnioskodawcy wyjaśnili także, że w ostatnich trzech latach nie korzystali z pomocy de minimis. W związku z powyższym zadali pytanie, czy ich spółka była uprawniona do dokonania jednorazowego odpisu amortyzacyjnego na środek transportu? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z przepisem art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ww. ustawy.

W myśl art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. b) ww. ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie innych niż grunty lub prawa wieczystego użytkowania gruntów, środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanych części.

Kosztem uzyskania przychodów, stosownie do art. 22 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, są natomiast odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a-22o, z uwzględnieniem art. 23.

Zgodnie z art. 22a ust. 1 ww. ustawy amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

1. budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
2. maszyny, urządzenia i środki transportu,
3. inne przedmioty

- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: